Raaka-aineet
| kaalia | |
| fenkolia | |
| omenaa | |
| purjoa | |
| kurkkua | |
| (hasselipähkinä)öljyä | |
| sitruunankuoriraastetta-ja mehua | |
| suolaa, pippuria | |
| (esim tuoretta persiljaa) |
Ohje
Suikaloi kaali. Itse käytin tähän kuorimaveistä jolloin tulee hyvin ohutta suikaletta, suosittelen testaamaan. Suikaloi/viipaloi myös fenkoli, omena, kurkku ja purjo.
Pese ja kuivaa sitruuna, raasta kuorta salaatin päälle, itse raastoin n1/3 salaattiin ja loput lautaselle, johon jätin ne kuivumaan ja siirrän siitä purkkiin ja käytän erilaisiin ruokiin/leivontaan. Purista pala sitruunaa salaattiin ja sekoita. Lisää öljy ja mausteet. Halutessasi lisää enemmän sitruunanmehua tai etikkaa, itse en nyt kaivannut etikkaa/enempää sitruunaa.
Anna asettua/tekeytyä hetki ja tarjoile.
Omani tarjoilin käyttäjä Bettan :in "Kermainen broileri-houkutus" nimisen ruoan kanssa. Siihen tulee päälle pähkinäseosta, laitoin sitä myös salaatinkin päälle. Resepti linkitettynä tähän.
Lähetä käyttäjälle yksityisviesti