Raaka-aineet
| 2/3 pkt | Pirkka pakastevoitaikinalevy |
| 1 pss | pakastepinaattia |
| 2 kpl | isoa sipulia |
| 1 kpl | valkospulinkynttä |
| 100 g | keräkaalia |
| 1 pkt | Apetinan vähälaktoosista feta-juustoa |
| 3 kpl | kananmunaa (2 piirakkaan,1 voiteluun) |
| öljyä paistamiseen | |
| loraus maitoa | |
| suolaa | |
| paprikajauhetta | |
| mustapippuria | |
| jauhelihamaustetta |
Ohje
Sulata paketin kolmesta levystä kaksi voitaikinalevyä ja säästä yksi pakkaseen. Kaulitse kaksi ympyränmuotoista levyä, joista toinen on niin iso, että siitä riittää piirakalle noin kymmensenttiset reunat, ja toinen noin vuoan pohjan kokoinen. Itse käytin irtopohjaista piirakka/kakkuvuokaa, niin että pohjalle oli pingotettuna voipaperi. Toimi oikein hyvin.
Valmista täyte: Pilko sipulit ja kaali hyvin pieneksi silpuksi ja anna muhia paistinpannussa pehmeiksi. Lisää pinaatti ja mausta hyvin. Itse lisäsin vielä hiukan ranskankermaa, mutta se ei liene välttämätöntä. Anna jäähtyä hiukan. Lisää pieneksi paloiteltu fetajuusto.
Vatkaa kaksi kananmunaa rikki vadissa ja lisää noin puoli desiä maitoa ja hiukan suolaa. Sekoita kananmunaseos muuhun täytteeseen, ja kaada koko täyte piirakkavuokaan voitaikinapohjan päälle. Laita piirakan kansi seoksen päälle, pistele haarukalla reikiä ja voitele kananmunalla.
Paista n. 180 asteessa 50 minuuttia.