Syksyinen jauhelihakeitto

6 annosta 30 - 60 min

Raaka-aineet

700 g perunoita
200 g porkkanaa
1 kpl sipuli
400 g jauhelihaa
140 g maissia
400 g tomaattimurskaa
1 dl linssejä
3 dl kermaa
2 kpl naudanliha-annosfondia
pippuria
basilikaa
ruohosipulia

Jaa resepti

Ohje

1. Ota aineet (paitsi kerma) käden ulottuville huoneenlämpöön. Mittaa kattilaan vettä sopivasti, ja aloita pesemällä ja kuorimalla ja leikkaamalla kasvikunnan tuotteet suuhun mahtuvaan muotoon. (Perunana itse käytin S-Ryhmän pikkuperunaa, mutta sä voit käyttää jotain muutakin)

2. Pistä kun saat perunat murjottua, siirrä ne kattilaan ja laita levy kuumaksi. Ota myös paistinpannu toiselle levylle, ja pistä se myös kuumaksi. Ja lisää sen jälkeen pannulle jauheliha, ja paista se kypsäksi. 

3. Siirrä katseesi takaisin kattilaan missä perunat jo poreilevat. Lisää joukkoon pilkutut porkkanat (tai valmiit pikkuporkkanat mitä itsekkin käytin) ja linssit. Kun saat ne lisättyä, lisää pilkuttu sipuli jauhelihan sekaan ja freesaa sopivan pehmeäksi. 

4. Kun kasvikset vaikuttavat pehmeiltä, lisää jauheliha+sipuli kattilaan. Kaada sekaan myös valutettu maissi, tomaattimurska, 2 fond du chefiä (itse käytin Rich Beef makua), sekä pippuria ja basilikaa sen verran kuin koet tarvitsevasi. 

5. Katsele hetken aikaa hypnoottisesti keiton kiehumista, ja siirry sen jälkeen odottamaan hetkeksi sivuun. Kun olet laskenut tuhanteen, voit siirtyä takaisin keittiöön, ja viimeistellä keiton kermalla! Jos määrä hirvittää, pistä vähemmän ;) 

6. Kun kerma on sekoittunut keittoon, riittää kun lappaat keittoa lautaselle valitsemasi määrän, ja koristelet ruohosipulilla (joko silppu-, renkula- tai valitsemasi muoto). Kun olet syönyt reseptin mukaista keittoa, olisi kiva jos kertoisit mielipiteesi siitä kommenteissa!

 

 

Muista katsoa myös muut suussasulvat reseptini käyttäjäsivultani!

Samankaltaisia reseptejä

  • 6 3 Syksyinen Muhennos
  • 5 0 Jauhelihakeitto
  • 3 2 Tulinen jauhelihakeitto
  • 5 1 Koskenlaskijan jauhelihakeitto
  • 2 5 Syksyinen piiras
  • 2 0 Syksyinen kesäkurpitsa - lehtikaalipiirakka

Kommentit