Ruis-valkosipuli pizzataikina

8 annosta 30 - 60 min

Raaka-aineet

1 dl ruisjauhoa (55g)
4,75 dl vehnäjauhoa (tai 300g)
2,5 dl vettä
15 g öljyä (n. 3tl)
1-2 rkl yrttimausteseosta (ns. pizzamauste/herbes de provence)
2 tl suolaa
25 g hiivaa
2-3 kpl valkosipulinkynsiä hienonnettuna (maun mukaan)
2 tl siirappia/sokeria

Jaa resepti

Ohje

Laita hiiva ja neste keskenään kulhoon. Hienonna valkosipuli, joko ns. inkivääriraastimella tai muulla jolla tulee pientä, tai veitsen kanssa oikein pieneneksi. Kaikki sekaisin kulhoon ja vaivaus käsin tai koneella taikinakoukuin. Kun koostumus sopiva, ripottele taikinapallon päälle kevyesti jauhoja ja peitä nostatuksen ajaksi, mukavampi kipata paperille kun irtoaa kulhosta hyvin. Lusikan kanssa tai sormin irrotan taikinan kulhosta tuossa jauhotusvaiheessa.

Siirappi/sokeri/vastaava reseptissä on leikkaamaan rukiin kitkeryyttä ja antamaan hiivalle hieman lisäpontta nostatukseen. :)

 

1dl vehnäjauhoja = 65g

1dl ruisjauhoja = 55g

1tl = 5ml

 

Tästä tulee 1 uunipellillinen lähemmäs 10mm paksua kuohkeata pohjaa, sekä hyvän paksut reunat jotka käsin työnnän ohuemmaksi ja rullaan takaisin pizzan reunoiksi.

Voit myös käyttää puikulakaulinta, sekä reunoihin että myös kokonaisuuteen. Käsin jos levittää taikinan, on hyvä käyttä hieman lisäjauhoa molemmin puolin. Teen tämän leivinpaperin päällä, niin pysyy mukavasti irti pöydästä ja simppeli pyöritellä.

Uuni 250'C ja toisiksi ylimmässä kohdassa esipaisto 2-3min, hieman uunista riippuen, melkein kun johonkin meinaa ilmestyä aivan kevyttä rusehtavaa väriä, pois uunista ja pizzakastike+täytteet ja takaisin uuniin.

 

 

 

Vinkki: Lisänostatukseen 1-2tl leivinjauhetta

 

ps. voi tehdä myös 2 ohuempaa oikein hyvänkokoista, kokonaistaikinan paino kun on tällä reseptillä n. 650-700g

Samankaltaisia reseptejä

  • 75 0 Parempi pizzataikina (helppo)
  • 6 3 Kylmäkohotettava pizzataikina
  • 0 0 Pizzataikina 28 h
  • 0 0 3 päivän pizzataikina
  • 3 0 Napolilaistyylinen pizzataikina kylmäkohotuksella
  • 9 3 Porkkanakakku

Kommentit