22 913
22 913

Katkarapuruukku

4 annosta 30 - 60 min

Raaka-aineet

1 purkki tomaattimurskaa
1 pussi katkarapuja
2 kpl sipulia
2 kpl valkosipulin kynsiä
1/2 pussia juustoraastetta (esim. emmental tai mozarella)
1/2 purkkia tuorejuustoa (esim. katkarapu)
loraus kermaa
hyppysellinen sitruunapippuria,
kirveliä ja
tilliä

Jaa resepti

Ohje

Astiaksi sopii joku tavallinen uunivuoka, mutta tämän voi tehdä annosruukkuihinkin.

Pilko sipuli ja sulata katkaravut. Katkarapujen sulatus käy kätevästi kaatamalla ne siivilään ja laskemalla kuumaa vettä päälle. Kun ravut on sulaneet, puristellaan niistä vesi pois ihan käsipelillä.

Kuullota sipuli ja katkaravut. Lisää sekaan tuorejuusto, niin että se vähän sulaa.

Kaada uunivuokaan katkarapu-sipuli-tuorejuustoseos. Murskaa tai pilko sekaan valkosipuli. Sekoita joukkoon tomaattimurska, mausteet ja noin puolet juustoraasteesta.

Loppu juustoraaste pinnalle.

Paistetaan 200 asteessa puolisen tuntia.

Tarjoa tuoreen leivän tai patongin kanssa.

Samankaltaisia reseptejä

Kommentit

Aiga
Söin ja tein ekaa kertaa tänään, valkosipulipatongin kanssa. Tykkäsin. Huomasin, että ruokailuvälineitäkään ei välttämättä tarvitse, kun tämän voi syödä patongilla!

lirbis
ei IKINÄ katkarapuja noin sulateta. Hissukseen jääkaapissa tai huoneenlämmössä. Kaikki maku katoaa jos vedellä lotrataan!
28.12.2012

Kuvat päivittyvät heti, kun suljet tämän lisäysnäkymän kuva-napista.

joulutorttu
Kiitos reseptistä, oli todella hyvää! Laitoin juustoraasteen tilalle fetakuutioita, mielestäni toimivat hyvin.
20.3.2012

Kuvat päivittyvät heti, kun suljet tämän lisäysnäkymän kuva-napista.