Raaka-aineet
| ½ lasia | vaaleita papuja (1 lasi = 2½ dl)+ ½tl soodaa liotusveteen (yön yli) |
| 250 g | naudanlihaa pieninä paloina |
| 4-5 rkl | RUOKAÖLJYÄ |
| 1 kpl | laakerinlehti |
| 2 kpl | sipulia |
| 2 kpl | valkosipulinkynttä |
| 2 kpl | kypsää tomaattia |
| 2 rkl | tomaattisosetta |
| 1 tl | makeaa paprikajauhetta |
| vähäsen | chilijauhetta |
| suolaa | |
| pippuria | |
| vettä |
Ohje
Liota papuja yön yli soodavedessä. (½ tl soodaa), huuhtele pavut kylmässä vedessä liotuksen jälkeen.
Silppua sipuli ja kuullota suuressa kattilassa läpikuultaviksi. Lisää lihapalat ja ruskista joka puolelta. Lisää laakerinlehti, pavut ja vettä 3/4 osaa kattilan tilavuudesta.
Kuori ja palottele tomaatit. Leikkaa valkosipuli ohuiksi siivuiksi, kuulota kevyesti pannussa, lisää tomaattipalat ja kierrätä 5 minuuttia
Kaada seos kattilaan ja lisää tomaattisose+ suola + mausteet ja keitä vielä 1 tunnin verran, kunnes pavut pehmenevät täysin.
(Kuoren saa helposti tomaatista pois viiltämällä viilto tomaatin lakeen ja kastamalla tomaattia kiehuvaan veteen. )
Ps. papupata on täyttävä ruoka ja Lähi-Itään se levisi Ottomannien kaudella. Niin kuin monet muutkin turkkilaisperäiset ruuat. Tämä ruoka ei välttämättä kaipaa seurakseen muuta kuin vaaleaa leipää, mutta voi toki tarjota vaalean riisin kera.
Lähetä käyttäjälle yksityisviesti