Raaka-aineet
| 4 | 42 asteista vettä |
| 11 g | Kuivahiivaa |
| 1,5 dl | Kaurahiutaleita |
| 1,5 dl | Ohrahiutaleita |
| 1 - 1,5 tl | suolaa |
| n 6 - 8 dl | Vehnäjauhoja |
Ohje
Laita kulhoon lämminvesi lisää kuivahiiva ja sekoita että liukenee. Lisää hiutaleet ja anna ihan hetki turvota. Lisää suola ja ala laittamaan vehnäjauhoja vähitellen. Sekoita voimakkaasti että saat tasaisen notkean taikinan. Taikina on aika löysä mutta hyvin kulhon reunoista irtoava. Peitä liinalla ja anna levätä puolituntia. Sitten ota astiaan lämmintä vettä kasta käsi siihen ja ala venyttämään taikinaan joka kulmasta keskikohtaan. Pistä taas liina päälle ja anna kohota. Tämän jälkeen kerran vielä kasta käsi ja venytä taikinaa, nyt saa taikina levätä tunnin.
Tämän jälkeen kumoa taikina jauhoitetulle pöydälle ja jauhoja apuna käyttäen. Leikkaa taikina 10 osaan ja tee sämpylöiksi tai voit tehdä 2 patonkia tai yhden leivän.
Peitä sämpylät ja taas kohota n 20 minuuttia.
Tee kohoneisiin sämpylöihin viilto.
Paista 225 asteessa 15 minuuttia niin että laitat toisen pellin. Sämylöiden päälle kuitenkin niin että jää väli eikä ota sämpylöihin kiinni. Kun 15 minuuttia on mennyt niin ota päälipelti pois ja jatka paistamista toinen 15 minuuttia.
Anna sämpylöiden vähän jäähtyä ja nauti lämpiminä. Voi pakastaa
Lähetä käyttäjälle yksityisviesti