Raaka-aineet
pohja | |
---|---|
3 dl | vehnäjauho |
3/4 tl | leivinjauhe |
75 g | margariini/voi |
3/4 dl | kylmää vettä |
täyte | |
n.2 dl | possun nyhtölihaa (meksikolaista*) |
n.2 dl | kesäkurpitsaviipaleita |
0,5 kpl | punasipulia |
muutama kpl | kirsikkatomaattia |
päälle | |
2 dl | kermaviili |
1 ps | Taffel taco-dippimaustetta |
n.1,5 dl | maitoa |
2 kpl | muna |
n.1-2 dl | mozzarellajuustoraastetta |
suolaa ja pippuria maun mukaan |
Ohje
Valmista pohja sekoittamalla jauhot, lisää rasva nyppimällä tasaisesti jauhoihin- lisää vesi ja sekoita taikina tasaiseksi. Laita kelmuun/astiaan ja jääkaappiin viilentymään siksi aikaa kunnes teet täytteen.
Käytin täytteessä hyödykseni jämiä, jokainen laittakoon oman maun mukaisesti täytteet. Nyhtöpossuni oli tässä reseptissä linkitettyä cochinita pibil -meksikolainen nyhtöpossu, lisäsin mukaan kesäkurpitsan ja punasipulia.
Tee myös munaseos valmiiksi, omassani oli himpan verran liikaa nestettä mutta jos tuntuu olevan liikaa älä käytä kaikkea, mieluummin vähän vähemmän kuin liikaa ettei tule yli. Mittoja en käytä joten tuo maidon määrä on arvio. Maista seosta ja lisää tarvittaessa suolaa ja pippuria.
Levitä taikina piirakkavuokaan ja pistele haarukalla. Lisää päälle lihakasvistäyte, sekä puolitetut kirsikkatomaatit ja juustoraaste. Viimeiseksi munaseos.
Paista +175 kunnes munaseos on hyytynyt ja pinta kauniin värinen.
Tähän reseptiin linkitetyt reseptit
-
1 0 Cochinita pibil, nyhtöpossua mayojen tapaan 17.12.2017
Lähetä käyttäjälle yksityisviesti