upeat kylmäsavulohi - täytteiset leivät

Raaka-aineet

200-300 g kylmäsavulohta / graavilohta ym.
150 g ruohosipulituorejuustoa
0,5 punasipuli
pieni nippu tilliä
hieman mustapippuria
hieman suolaa
50 g mätiä
maalaislimppua

Jaa resepti

Ohje

levitä lohisiivut tuorekelmun päälle niin että väleihin ei jää tyhjää, mutta levy olisi mahdollisimman tasaisen paksu.

sekoita tuorejuustosta 100g, pilkottu punasipuli ja puolet tillistä tasaiseksi tahnaksi ja levitä kalan päälle, voit lisätä tuorejuustoa jos haluat paksumman täytteen tai olla käyttämättä kaikkea jos lohi on pääasia.

ripottele päälle rouhittua mustapippuria ja suolaa hieman ja kääri rullalle tuorekelmun avulla. Laita jääkaappiin tunniksi.

ota pyöreällä muotilla maalaislimpun siivuista annospaloja (hieman leveämpiä kun lohirullan paksuus). voitele ne tuorejuustolla.

Siivuta lohirulla 2cm paloiksi ja nosta yksi pala aina yhden leivän päälle. laita pieni kasa mätiä lohirullan päälle ja tillipala koristeeksi. rouhi vielä hieman mustapippuria koko leivän päälle (hieman!).

tarjoile!

Samankaltaisia reseptejä

  • 1 4 Sienestäjän leivät
  • 3 6 Feta-Kinkku täytteiset Possunleikkeet
  • 0 0 Tonnikala täytteiset tomaatit
  • 0 0 Pekoni-kanttarelli täytteiset paprikat
  • 4 4 Langoše - paistetut leivät
  • 2 0 Lämpimät leivät ft. Sloppy Joe

Kommentit