Raaka-aineet
Pääruoka aineet | |
---|---|
350 g | Broilerin fileesuikaleita |
2,5 dl | Ruokakermaa |
200 g | Tonnikalaa |
2,5 dl | Crème Bonjour Cuisine Chili & Paprika |
150-200 g | Makaronia |
Mausteita | |
1 rkl | Juustokumina |
1,5 rkl | Intialaismaustetta |
2-3 rkl | Currya |
1 kpl | Lihaliemi kuutiota |
Ohje
1. pistä pannu hellalle ja kattila toiselle hellalle johon laitat vettä ja makaronit valmiiksi
2. Kaada broilerisuikaleet ja purkillinen tonnikaloja (sen jälkeen kun olet kaatanaut öljyt/vedet pois) pannulle
3. Paistele niitä niin kauan kunnes broilerisuikaleet ovat kypsän näköisiä jonka jälkeen lisäät 1 rkl juustokuminaa jonka sekoitat, lisäät n. 1 - 1,5 rkl Intialaismaustetta. Jonka sekoittamisen jälkeen laitat reilusti currya päälle.
4. Lisää koko ruokakerma purkki ja chili/paprika kastike purkki ja sekoita, hämmentele ettei pala pohjaan.
5. Lisää 1 kpl lihaliemi kuutioita kun kastike on kiehumassa. Maistele kastiketta lisää currya lisää tässä kohtaa jos tekee mieli.
6. Pistä kattilan hella päälle sillee että se makarooni ja vesi alkaa kiehumaan.
7. Kun makaroonit ovat kypsiä. pistä ne siivilän läpi ja sekoita ne valmiina olevan kastikkeen kanssa.
Virhe
One fine body…
Reseptissä on aivan saatanasti kermaa ja muita ruoka-aineita, mutta maistuu pelkästään currylle. Tässä on saavutettu helvetinmoisella kikkailulla ruoka, jonka valmistamiseen olisi voinut käyttää puolet vähemmän raaka-aineita.
Curry-kanakastike on onneksi hyvää, joten arvosanaksi tulee 2.5/5. Toivottavasti en kuole sydäninfarktiin.
Kuvat päivittyvät heti, kun suljet tämän lisäysnäkymän kuva-napista.