Raaka-aineet
| POHJA: | |
|---|---|
| 1 | kananmuna |
| 2 rkl | sokeria |
| 1½ rkl | perunajauhoja |
| ½ rkl | kaakaojauhetta |
| ½ tl | leivinjauhetta |
| Täyte: | |
| 8 | liivatelehteä |
| 2 | limen mehu |
| 2½ dl | vaahtoutuvaa vaniljakastiketta |
| 1 prk | MAITORAHKAA |
| 200 g | maustamatonta tuorejuustoa (2%) |
| 1 dl | sokeria |
| 1 tl | vaniljasokeria |
| Päälle: | |
| mansikoita, viinirypäleitä, banaania, persikkaa.. | |
| 2 dl | appelsiinimehua/vettä |
| 1 dl | hyytelösokeria |
Ohje
Vatkaa muna ja sokeri. Siivilöi sekaan keskenään yhdistetyt kuivat aineet. Kaada taikina leivinpaperoidun irtopohjavuoan pohjalle ja paista 200-asteisessa uunissa noin 6 min. Jäähdytä. Vuoraa vuoan reunat tuorekelmulla.
Vatkaa vaniljakastike vaahdoksi. Sekoita rahka, tuorejuusto ja sokerit, lisää vaniljavaahto. Liota liivatelehtiä kylmässä vedessä noin 5 min. Kuumenna limemehu kattilassa ja sulata siihen liivatteet. Kaada liivateliemi ohuena nauhana täytteeseen ja sekoita tasaiseksi. Kaada täyte vuokaan. Anna kakun hyytyä yön yli.
Koristele tuoreilla tai säilykehedelmillä ja viimeistele hyytelösokeri-kiilteellä (kiehauta mehu ja sekoita hyytelösokeri joukkoon, valuta hedelmien päälle hetken jäähdyttyään).
Huom. Kakkua on kokeiltu myös kaurakeksimurska-margariinipohjalla, päälle silloin tuoreita mansikoita!