Peruslihapullat

6 annosta 30 - 60 min

Raaka-aineet

800 g jauhelihaa
1 prk kermaviiliä
1 pss Sipulikeittoa
1 koura korppujauhoja
1 muna
1 tl paprikajauhetta
1-2 mm mustapippurirouhetta

Jaa resepti

Ohje

1. Sekoita sipulikeitto, korppujauhot, mausteet ja kananmuna kermaviiliin (toimii myös ilman kananmunaa ja korppujauhoja).

2. Lisää jauheliha ja vaivaa käsin tai monitoimikoneella tasaiseksi.

3. Pyörittele kostein käsin sopivankokoisia lihapullia.

4. Lado tiheään uunipannulle leivinpaperin päälle.

5. Paista 250 asteessa uunin alatasolla 10 min. Käännä lihapullat ja siirrä uunin keskitasolle. Paista 5 min. Ravistele pannua ja paista vielä 10 min uunin keskitasolla.

Samankaltaisia reseptejä

  • 4 3 Sinin herkkumureke
  • 1 0 Jauheliha-Mureke
  • 3 9 Herkulliset lihapullat
  • 3 1 Helpot lihapullat
  • 0 0 Jauhelihapihvit.
  • 0 3 Kotitekoiset hampurilaispihvit

Kommentit

arktinenaasialainen
Itse teen lihapullataikinani aina tällä reseptillä, mutta joka kerta laitan jotain erilaista. Hyvää tulee, jos laittaa esim. puolet lampaan ja puolet paistijauhelihaa. Mausteita saa ja kannattaa kokeilla! Jääkaapista voi raastaa sekaan myös kuivat juustonkannat tai homejuustonmuruja. Taikka hienonnettuja sieniä, sipulia ja paprikaa. Mitä mieleen juolahtaa! Näitä olen ainakin itse kokeillut ja hyvää tulee:P Tällä reseptillä saa aikaiseksi myös hyvän lihamurekkeen.