Mozzarella pesto paninit

2 annosta

Raaka-aineet

1 kpl Esipaistettu panini
1 prk Vihreää pestoa
1 kpl Iso tomaatti
1 pkt Mozzarellaa

Jaa resepti

Ohje

Halkaise esipaistettu patonki pituussuunnassa niin, että saat kaksi pitkää puolikasta.

Levitä molemmille patongin puolille reilu kerros vihreää pestoa.

Pese ja viipaloi tomaatti. Leikkaa myös mozzarella viipaleiksi.

Asettele tomaattiviipaleet pestolla päällystetyn patongin päälle ja lisää mozzarellaviipaleet tomaattien päälle.

Paista patonkia 200 °C:ssa uunissa noin 10–15 minuuttia, kunnes mozzarella on sulanut ja patonki on saanut rapean pinnan.

Anna patongin vetäytyä hetki ennen tarjoilua.

Tarjoiluvinkki

Tarjoile lämpimänä sellaisenaan tai esimerkiksi raikkaan salaatin kanssa. Pesto-mozzarellapatonki sopii hyvin nopeaksi lounaaksi, iltapalaksi tai tarjottavaksi kahvipöytään suolaisena herkkuna.

Samankaltaisia reseptejä

  • 3 0 Mozzarella piirakka
  • 1 2 marinoitu Mozzarella
  • 3 0 Mozzarella terriini
  • 2 2 Mozzarella toast
  • 2 2 Mozzarella vartaat
  • 7 7 Marinoitu Mozzarella Alkuruokana

Kommentit

kitchenjoy
Helppo ja herkullinen pesto-mozzarellapatonki, joka valmistuu nopeasti arkeen tai tarjottavaksi vieraille. Mehevä tomaatti, sulava mozzarella ja yrttinen pesto tekevät tästä yksinkertaisesta patongista maukkaan herkun. Parhaimmillaan lämpimänä suoraan uunista nautittuna, kun pinta on rapea ja juusto ihanan sulanut.