Raaka-aineet
1 | parsakaali |
50 g | margariinia/voita |
vehnäjauhoja suurustamiseen | |
maitoa | |
1 pkt | mozzarellaa |
100 g | allerums präst-juustoa |
suolaa |
Ohje
Laita kattilan pohjalle hiukan vettä, laita vesi kiehumaan. Leikkaa sinä aikana nuput parsakaalista. Kun vesi kiehuu, laita nuput veteen ja kansi kattilan päälle. Anna kiehua max. 10 minuuttia.
Sinä aikana voit tehdä valkokastikkeen. Laita margariini sulamaan kattilaan, kun se on sulanut laita vehnäjauhoja niin, että rasvajauhoseos vielä liikkuu kattilan pohjalla kiehuessaan :). Lisää maitoa hiukan, sekoita tasaiseksi. Lisää maitoa ~3dl:a maitoa, niin että kastike on sopivan paksuista. Sulata joukkoon Allerums ja lisää suolaa maun mukaan.
Kaada nupuista vesi pois, muista valuttaa kunnolla, kaada ne uunivuokaan. Juustokastike siihen päälle ja viipaloi vielä mozzarella siihen päälle (itse käytin Lidlin mozzarellapallon).
Kiertoilmauuniin 180-200 asteessa noin tunti.
Lähetä käyttäjälle yksityisviesti