2 070
2 070

Ruokaisa Kanasalaatti

3 annosta 30 - 60 min

Raaka-aineet

250 g Kariniemen kananpojan maustamattomia fileesuikaleita
suolaa, mustapippuria, paprikajauhetta
Jäävuorisalaattia
lehtisalaattia
Rucolaa
2 salaattisipulia
3 säilykepersikkaa
3 tomaattia
kurkkua
aurinkokuivattuja tomaatteja
fetaa
pinjansiemeniä
kastike
1/2 aurinkokuivattujen tomaattien öljystä
1 dl Rajamäen Persikka-Omena- viinietikkaa
mustapippuria
suolaa

Jaa resepti

Ohje

Valmista ensin kastike. Valuta aurinkokuivattujen tomaattien öljy kippoon ja lisää persikka-omenaviinietikka sekä mausteet maun mukaan. Sekoita mahdollisimman tasaiseksi. Laita jääkaappiin odottamaan.

Revi salaatit ja laita ne rucolan kanssa sopivan kokoiseen kulhoon. Pilko kurkku ja tomaatit ja lisää ne mukaan. Aurinkokuivatut tomaatit on hyvä valuttaa ensin, tai ”töpötellä” talouspaperilla, jotta ylimääräinen öljy saadaan pois. Lisää pilkotut persikat vasta aivan lopuksi, jotta salaatti ei vety. Myös feta vasta lopuksi mukaan. Sekoita ainekset mielen mukaan.

Paista kananpojan fileesuikaleet ja pilkotut sipulit pannulla ja mausta. Anna viilentyä hetken. Paahda pinjansiemenet lopuksi ja ripottele salaatin pinnalle juuri ennen tarjoilua.

Samankaltaisia reseptejä

Kommentit

pilona
Helppo, ruokaisa ja maukas perussalaatti!