Sipulihaaste kaikille ruokavelhoille!

Kasmir
Sosiaalisessa mediassa leviää aina kaikenlaisia haasteita. Välillä kaadetaan jäävettä ämpäristä niskaan, välillä syödään kanelia lusikalla. Meikäläinen ja Axl Smith yllytettiin syömään punasipuli raakana. Ei ollut hyvä ratkaisu alkuunkaan! No ainakin kaikilla muilla oli hauskaa.




Koska kukaan ei varmaan täällä ole niin yllytyshullu, että lähtisi kokeilemaan miten paljon kieli vaahtoaa, niin ajattelin vähän kokeilla tällaista fiksumpaa sipulihaastetta. :)

Puna-, valko-, kevät-, ruoho- tai mitä vaan muutakin sipulia tulee itse käytettyä aika paljon keittiössä. Yhtään kunnon sipuliruokaa sanan varsinaisessa merkityksessä en ole koskaan tehnyt (paitsi ranskalaista sipulikeittoa joskus tosi tosi kauan sitten). Joku hyvä uunisipuliresepti kiinnostaisi. Löytyyköhän keltään?

-K
Keskustelu liittyy Kotikokin ulkopuolle

16.12.2014

Merkintä on julkinen ja kaikkien nähtävissä.

Kommentit

Kimmo64
Haaste otettu vastaan. Aikaisemminkin sanonut ettei minua tarvitse paljon yllyttää. Kyllähän tästä saattaa olla reseptiksikin asti. Meni sit iltapäivän loppu rakkaan harrastuksen parissa.
Kommenttiin on liitetty 3 kuvaa.
16.12.2014

Kuvat päivittyvät heti, kun suljet tämän lisäysnäkymän kuva-napista.

AIMATO
Ohje Strömsö-ohjelmasta.

Kotitekoiset sipulirenkaat

4 keltasipulia
2 dl vehnäjauhoja
ripaus suolaa
ripaus mustapippuria
4 munanvalkuaista
3 dl panko-korppujauhoja
½ dl öljyä

Dippikastike

1 habanero
1 dl kalakastiketta
1 dl riisiviinietikkaa
2 limetin raastettu kuori ja mehu
1 dl luomusoijakastiketta

Leikkaa keltasipulit paksuiksi viipaleiksi ja jaa viipaleet renkaiksi. Pyörittele ne vehnäjauhoissa, joihin on sekoitettu suola ja mustapippuri, kasta vatkattuihin munanvalkuaisiin ja kääntele lopuksi panko-korppujauhoissa. (Panko-korppujauhoja saa aasialaisista ruokakaupoista ja hyvin varustetuista päivittäistavarakaupoista .)

Friteeraa sipulirenkaat 170-asteisessa öljyssä rapeiksi ja kullanruskeiksi.

Silppua habanero hienoksi ja sekoita kaikki dippikastikkeen ainekset keskenään. Dippaa sipulirenkaita kastikkeeseen ja nauti.
16.12.2014

Kuvat päivittyvät heti, kun suljet tämän lisäysnäkymän kuva-napista.

AIMATO
Karamellinen sipulifondue
4 hengelle

6-8 keltasipulia koosta riippuen
25 g voita voita
Ripaus vettä

Lämmitä laakea paistinpannu hellalla niin, että voi sulaa, mutta ei ruskitu. Vähennä lämpötila miedoimmalle asteelle ja levitä pannulle ohuen ohuiksi leikatut sipulirenkaat. Älä tee useita kerroksi, muutama siivu voi olla päällekkäin. Pirskota päälle vettä ja peitä sipulit tiiviisti taitellulla leivinpaperilla. Voit laittaa päälle vielä kattilankanne pitämään paperia paikoillaan. Kypsennä hitaasti ja hiljaisella tulella, kunnes sipuli karamellisoituu ja muuttuu toffeenruskeaksi. Tarjoa sipulifondueta pihvin kanssa tai leivän päällä.
16.12.2014

Kuvat päivittyvät heti, kun suljet tämän lisäysnäkymän kuva-napista.

-kati
Hah hah hih hihhh :D :D
Tää kyllä kannattaa katsoa!!

Kokeilkaa friteerata paksuja sipulirenkaita joskus :)
16.12.2014

Kuvat päivittyvät heti, kun suljet tämän lisäysnäkymän kuva-napista.