|
|
||
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
AurinkoHillo
Raaka-aineet
1/2 kg |
porkkanoita |
|
1 dl |
vettä |
|
2 |
appelsiinin mehu |
|
400 g |
hillosokeria |
|
1 rkl |
vaniljasokeria |
|
Ohjeet
Jälkiruoat ja herkut
Kuori ja paloittele porkkanat.
Keitä ne vedessä pehmeiksi.
Kaada vesi pois ja soseuta porkkanat sauvasekoittimella esimerkiksi.
Sekoita porkkanasoseeseen applesiinimehu, hillosokeri ja vaniljasokeri.
Kuumenna kiehuvaksi ja anna kiehua hiljalleen 10min.
Purkita pieniin puhtaisiin lasitölkkeihin.
Vauvanruokapurkin kokoiset lasipurkit on oivia hillopurkkeja, vähän niinkuin kertapakkauksia, myytävänä on ihan pieniäkin lasipurkkeja, minä suosin niitä.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Keväällä kaivataan kovasti aurinkoa. Aurinkoinen hilloke kevään pöytään ja vaikka vaan paahtoleivän pääll. :)
Vitamiinihilloa :) onnistuiskohan vähemmällä sokerimäärällä, varmaan hyvää näin, mä en vaan makeista välitä?
ihanan herkullinen hillo
Näin keväällä hyvä vitamiinipommi. Vieläpä helppo.:)
Kiitokset kaikille kommenteistanne!
ANNE: Se on suunnilleen noin tuo kilomäärää kohti tuo sokerimäärä noissa hilloissa, etten osaa sanoa, mutta säilyvyyden kannalta hilloihin on parasta laittaa reilusti hillosokeria.
Kauniin väristä tuli ja sopii hyvin leivonnaisiin, laitoin eilen tuulihattuihinikin.
Hyvän hillon olet tehnyt .Peukku:)
Kiiitos kultakal, on se hyvää .
Kirjaudu sisään kommentoidaksesi! Jos et ole vielä Suomen suurimman kokkikerhon jäsen, rekisteröidy suoraan tai
Sulje ikkuna