Stockmannilta bongasin sesonki...

FutoMaki
Stockmannilta bongasin sesonkijuuston, joka on aivan fantastista.

Tryffelivuohenjuusto - Tehty lähinnä brie - juustojen tapaan. Pehmeä ja mieto vuohenmaidon maku. Hiukan kermainen. Tryffelin maku hienostunut. Tuotetta tekee suomalainen Tryff Deli Päijät - Hämeessä, Lahdessa ja ihan suomalaisista tryffeleistä!!!

Bravo huudot tällä kertaa suomalaiselle juustotuotannolle. En suinkaan aina lyttää suomalaista juustotuotantoa, mutta en myöskään pidän sen ainoana ruummillistumana Aura - juustoa tai Koskenlaskijaa, vaikka valtaosa saattaa sitä mieltä ollakin.

Nämä suomalaisetkin yrittäjät eläisivät Suomessa kättensä töistä ja riskinotosta huomattavasti paremmin, jos kuluttajat olisivat hiukan avoimempia, rohkeampia ja ennenkaikkea uteliaita uusien kotimaisten tuotteiden suhteen.

Tuote saa kaikinpuolin täydet 5 tähteä!!!
Keskustelu liittyy Kotikokin ulkopuolle

5.11.2012

Merkintä on julkinen ja kaikkien nähtävissä.

Kommentit