Naudankuvetta, salsaa ja pekoniperunoita

4 annosta 2 - 3 h

Raaka-aineet

1 naudan kuve (800 g-1 kg)
Kesäinen barbeque-kastike:
2 limen mehu
4 tl limen kuorta
1,5 rkl inkivääriä raastettuna
1 sipuli pieneksi leikattuna
2 dl ananasmehua
0,5 tl kanelia
4 rkl öljyä
10 rkl fariinisokeria
3 rkl soijaa
2 valkosipulinkynttä murskattuna
½ punainen chili pieneksi leikattuna
2 kevätsipulin vartta ohuiksi renkaiksi leikattuna
Kikhernesalsa:
½ kurkku (siemenet kaavittu pois ja kuutioitu)
1 prk kikherneitä (neste pois valutettuna)
3 tomaattia kuutioituna
Salsan kastike:
1,5 limen mehu
1,5 limen raastettu kuori
1 valkosipulinkynsi murskattuna
0,5-1 rkl sokeria
0,5 tl suolaa
3 rkl öljyä
1 rkl tilliä silputtuna
Pekoniperunat:
500 g uusia perunoita
200 g pekonia
öljyä
suolaa, mustapippuria

Jaa resepti

Ohje

  1. Sekoita kaikki barbeque-kastikkeen aineet keskenään kattilassa ja anna kiehahtaa noin 5 minuuttia miedolla lämmöllä. Sivele valmista marinadia naudankuveen päälle ja laita liha jääkaappiin marinoitumaan noin kahdeksi tunniksi ennen lihan valmistamista.
  2. Grillaa marinoitunutta lihaa molemmin puolin, että liha saa kauniin ruskean värin ja rapean kuoren. Kuve on parasta, kun se on jätetty mediumiksi, sillä aivan kypsäksi paistettuna siitä tulee hieman kuivaa.
  3. Sekoita kaikki salsan kastikkeen ainekset hyvin keskenään. Lisää kastikepohjaan kurkkukuutiot, kik-herneet, sekä tomaatit. Anna salsan marinoitua noin 15 minuuttia ennen tarjoilua.
  4. Lämmitä uuni 200 asteeseen. Kääri perunat pekonilla ja laita käärityt perunat leivinpaperilla päällystetylle uuninpellille siten, että pekonin taitekohta on alaspäin. Lorauta perunoiden päälle hiukan öljyä ja mausta pippurilla ja suolalla. Paista perunoita noin 30-35 minuuttia niin, että perunat ovat läpikypsiä ja pekoni rapeaa. Tarjoile perunat varrastikkuun lävistettynä.

 

Resepti: Sara La Fountain

Kuva: Olli Häkämies

Katso myös

  • 0 0 Melonisalaatti
  • 0 0 Turkkilaiset lihapullat eli köfte
  • 0 0 Pilahvi-simpukat
  • 0 0 Kotitekoiset suolatikut
  • 0 0 Mustapippurismetana

Kommentit