|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Modernit sulhaspiirakat
- Katsottu: 1235
- Laske kalorit
- Lähetä kaverille!
- Kommentit (1)
-
Valmistusaika 3 tuntia
- Tulosta resepti
Ohjeet
Täyte: lisää riisi kiehuvaan veteen ja keitä kunnes vesi on imeytynyt. Lisää maito ja keitä puuroksi, suolaa maun mukaan. Anna puuron jäähtyä ja tee sillävälin kuoritaikina.
Sekoita kaikki kuivat aineet keskenään ja nypi rasva joukkoon. Viimeiseksi lisää vesi ja pane taikina jääkaappiin 15-30 minuutiksi.
Kauli kylmä kuoritaikina ohueksi levyksi, mitä ohuempi sen parempi. Taikina on löysää joten jauhoja saa käyttää runsaasti. Ota pyöreällä (halk. 8-10 cm) muotilla pohjia. Levitä jäähtynyttä puuroa ja rypytä karjalanpiirakoiden tapaan. Voitele munalla ja paista 225 asteessa 15 minuuttia.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
onkis taas mulle uudenlainen kuori :) täytyypä kokeilla
Damitix 05.08.2007 klo 17:24
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna
