Kumppanit

LEIPÄVANUKAS

Kirjaudu tallentaaksesi
resepti pöytälaatikkoosi

 
 

Raaka-aineet

15-20 siivua

vaaleaa leipää (voi
olla vähän
kuivahtaneitakin)

 

voita

 

2

munaa

 

6 dl

kermamaitoa (puolet ja
puolet)

 

marja-tai omenahilloa

 

sokeria

 

kanelia

 

Ohjeet

Jälkiruoat ja herkut - 4 annosta

Vatkaa munat ja kermamaito sekaisin. Voitele uunivuoka. Voitele leipäviipaleet kevyesti ja kasta munamaidossa. Lado viipaleet vuokaan, voipuoli ylöspäin, sitten kerros hilloa ja taas leipää, kunnes vuoka lähes täysi. Kada loppu munamaito päälle. Ripottele pinnalle sokeria ja halutessasi myös kanelia. Paista 200 asteisessa uunissa n. 30 min.


Tarjoa vaikkapa vaniljakastikkeen kanssa.

Katso Kotikokin päivän resepti

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Retroruokaa tämäkin, maistuu edelleen.

AIMATO 03.02.2010 klo 11:34

Jes, tätä teenkin hoitolapsille joku päivä on se hyvä kun saa näitä ideoita kun itsellä ei läheskään aina sytytä. peukku

tupukari 03.02.2010 klo 13:01

Aivan ihana vanhankansan herkku jälkkäri. Teenpä ihan heti. Oeukkuja!

Riitta-Mummo 03.02.2010 klo 13:04

Retroruokaa parhaimmillaan!!!

isabella 03.02.2010 klo 14:32

herkujen herku kertakakkiaan

rexi65 03.02.2010 klo 18:12

Menee kokeiluun. Hyvä vaihtoehto köyhiin/rikkaisiin ritareihin. Ehdottomasti peukku.

Sarar 03.02.2010 klo 19:52

Vanha kunnon pullalaatikko,meillä laitettiin aina puolukkahilloa viellä makua antamaan,muun hillon kanssa.Riitta-mummo muistaa varmasti.

veeti3 03.02.2010 klo 20:38

Tämä olikin itselleni jotain aivan uutta. Heti tuli mieleen, että sopii vaihtoehdoksi köyhille ritareille. Laitan reseptin talteen, niin voin sitten tehdä tätä töissä lapsille.

Ville K. 20.03.2010 klo 11:07

Kirjaudu sisään kommentoidaksesi! Jos et ole vielä Suomen suurimman kokkikerhon jäsen, rekisteröidy suoraan tai :n kautta

Kumppanit