|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Kaalikääryleet soijarouhetäytteellä
- Katsottu: 303
- Laske kalorit
- Lähetä kaverille!
- Kommentit (3)
-
Valmistusaika 2 tuntia
- Tulosta resepti
Raaka-aineet
Ohjeet
6 annosta
Koverra kaalista pois kovaa kantaosaa. Laita kattilaan vettä niin paljon, että kaali juuri ja juuri kelluu. Mausta vesi suolalla.Keitä kaalta noin 15 minuuttia irrotellen siitä samalla kypsyneitä lehtiä.
Valuta lehdet ja ohenna niiden paksut lehtiruodit. Silppua pienet kaalin sisälehdet sekä lehtiruodin osat täytteeseen.
Keitä riisiä kaalin keitinliemessä. Siivilöi ja lisää täytteeseen.
Liuota kasvisliemikuutio 3 dl:aan kaalin keitinlientä. Turvota liemessä soijarouhetta noin 5 minuuttia. Lisää täytteeseen.
Silppua sipuli ja lisää täytteeseen yhdessä täytteen muiden ainesten kanssa.
Nosta kaalinlehtien tyviosaan pari ruokalusikallista täytettä ja kääri lehdet tiukalle rullalle. Asettele rullat vuokaan.
Liuota siirappi 1 dl:aan kaalin keitinlientä. Kaada siirappiliemi vuokaan kääryleiden päälle.
Paista kaalikääryleitä 200-asteisessa uunissa tunnin ajan. Tarjoa lisäksi perunamuusia, puolukkasurvosta ja porkkanaraastetta.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Ihanaa!!! Nyt kun on ohje niin jos viittis alkaa näpräämään :) On menny aina kaalipadaksi mulla, mutta kääryleet on ihan eri herkku. Talletan...
Teya 30.08.2008 klo 16:02
Olipa hyviä! Itselläni oli kaksi kertaa painavampi kaali niin vastaavasti tein kaksi kertaa enemmän täytettä... Peukku :)
kuu-detta 14.09.2008 klo 15:45
Mukavaa että maistui! Vähän vaivannäköä kaalikääryleiden värkkäys vaatii, mutta lopputulos toivottavasti palkitsee :)
Hilla-Mari 14.09.2008 klo 16:35
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna
