Kumppanit

Viikon reseptivinkki

Fetatäytteinen foccaccia

Pastakastike

Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.

Ehdota kuvaa täällä

Viestin tekstikenttään: 6895
Viestin vastaanottaja:

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

400 g

paistijauhelihaa

 
 

1 pieni purkki (7

tomaattisosetta

 

1 pieni purkki (1

creme bonjour
kreikkalainen
valkosipuli
-tuorejuustoa

 

1 tölkki (pieni)

viipaloituja
herkkusieniä

 
 

1

suuri herkkukurkku
(irtomyynnistä
tynnyristä)lasipurkkikurkut
eivät sovi tähän r

 

1 Purkki (2-2,5 dl)

ruokakermaa

 

valkosipulia

 
 

Ohjeet

4 annosta

  • Ruskista jauheliha ja lisää joukkoon tomaattisose.
  • Anna porista keskenään hiljaisella lämmöllä n. minuutin ajan niin, että tomaattisoseesta irtoaa makua (tässä vaiheessa voi lisätä joukkoon tilkan vettä, jos tuntuu, että seos on liian "jäykkää").
  • Lisää joukkoon tuorejuusto ja ruokakerma sekä herkkusienet ja kuutioitu herkkukurkku.Halutessasi voit lisätä kastikkeeseen valkosipulia oman maun mukaan.
  • Anna kastikkeen hautua hiljaa hymyillen n. 10 min ajan. Kastiketta ei tarvitse saostaa millään. Kastikkeeseen ei myöskään tarvitse lisätä suolaa tai muita mausteita, koska tuorejuustosta ja herkkukurkusta tulee makua riittävästi. Toki halutessaan jokainen saa reseptiä mieleisekseen soveltaa.
  • Tarjoa kastikkeen kanssa kuviopastaa ja patonkia.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Kastike soveltuu parhaiten päivään, jolloin tekee mieli jotain, EI niin kevyttä ruokaa. Vie kielen mennessään.

Tekijän kommentti

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.