|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
nopea mansikka-vaniljapiirakka
- Katsottu: 1319
- Laske kalorit
- Lähetä kaverille!
- Kommentit (7)
-
Valmistusaika 1 tunti
- Tulosta resepti
Ohjeet
8 annosta
Voitele piirakkavuoka ja painele murotaikina siihen myös reunoille.
Halutessasi voit säästää hieman taikinaa josta teet koristeita piirakan päälle
Levitä vaniljatuorejuusto pohjan päälle.
laita mansikat kulhoon ja ripottele päälle perunajauhot ja sokeri (voit myös lisätä vielä vaniljasokeria jos haluat) kääntele mansikoita niin että sokerit ja jauhot tarttuvat niihin.Levitä mansikat tasaisesti tuorejuustonpäälle. Ja koristele halutessasi taikinakuvioilla.
paista uunissa 200 asteessa. Ensin 15min uunin alatasolla ja sitten n.20-25 min uunin keskitasolla...kunnes piirakka näyttää kypsältä ja on saanut hieman väriä..
Tarjoile piirakka lämpimänä ja vaniljajäätelön kanssa
piirakkaan voit myös käyttää mansikoiden sijasta esim. mustikoita, omenaa jne..mitä vaan pakkasesta/kaapeista löytyy :D
jos haluat varmistaa että taikina on varmasti kypsää myös pohjalta niin voit ensin paistaa pelkkää pohjaa n.10 min... piirakkapohjan reunat saat pysymään korkeina/reunoilla, painelemalla foliota niiden tueksi esipaistamisen ajaksi.. (ymmärtiköhän kukaan kun oli niin vaikea selittää :D )
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
tämä on nopea ja herkullinen marjapiirakka.. jos laiskottaa mutta tekee mieli jotain hyvää niin tämä valmistuu nopeasti valmiista murotaikinasta ;)
Tekijän kommentti
hauskan näköinen ja varmaan hyvää :)
anne 09.10.2007 klo 12:45
Onpas sydämellisen näköinen.. ;)
Mailo 09.10.2007 klo 15:26
pitää testata:)
askelmittari 10.10.2007 klo 15:29
kyllä on ainakin tähän asti tämä piirakka tehnyt kauppansa :D
demonangel 11.10.2007 klo 22:00
Ihanan näköinen piiras,ja minusta aika helppo ohje.Tuota on kokeiltava heti ensiviikonlopulla.
tarja2 13.04.2008 klo 09:13
Ihana! :)
Tintti25 03.08.2008 klo 23:32
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna

