Kumppanit

Kievin Kanaa

Kirjaudu tallentaaksesi
resepti pöytälaatikkoosi

 
 
 

Raaka-aineet

rakuunavoi:

 

100 g

voita

 

1 kukkura tl

rakuunaa

 

2 tl

sitruunamehua

 

½ tl

suolaa

 

mustapippuria myllystä

 

kana:

 

½ dl

vehnäjauhoja

 

1½ dl

korppujauhoja

 

suola, mustapippuri

 

1

muna

 

1 litra

öljyä keittämiseen

 

3

broilerin filepihvejä
(luuttomia rintapaloja)

 

riisi:

 

riisiä ohjeen mukaan
tarvittava määrä

 

kasvisliemikuutio

 

sipuli

 

currya, suolaa

 

Ohjeet

Pääruoat - 2 annosta

Tee ensin voi, sekoita huoneenlämpöiseen voihin sitruunamehu, suola ja aika reippaasti mustapippuria. Murskaa rakuunaa morttelissa ja lisää voihin. Laita hyvin sekoitettu maustevoi folioon tai kelmuun, kääri ohuelle rullalle ja laita pakastimeen.


Nuiji rintafileet ohuiksi isoiksi levyiksi kelmun välissä. Sirottele kanan päälle suolaa ja pippuria. Jaa pakasteessa ollut voi kanalevyille, jos tuntuu olevan liikaa säästä myöhempää käyttöä varten. Kääri kanat tiukkaan pakettiin. Laita kolmelle lautaselle muna yhteen, vehnäjauhot toiseen ja kolmanteen korppujauhot jotka maustetaan suolalla ja pippurilla. Pyöritä kanarullaa ensin vehnäjauhoissa, sitten munassa ja viimeiseksi maustetussa korppujauhossa. Jollet omista rasvakeitintä, laita kattilaan litra öljyä ja kuumenna se. Laita kanarullat öljyyn kiehumaan. Kattilaani mahtui 2 rullaa kerrallaan. Paista 6 minuuttia käännellen. Nosta kanat talouspaperin päälle valumaan.


Keitä riisiä lisukkeeksi. Keitä paketin ohjeen mukaan, mutta lisää keitinliemeen kasvisliemikuutio, yksi pieni sipuli kuutioituna sekä tl tai kaksi currya.


Pakkauksessa (500g, pirkka) oli 3 rintafilettä, eli tästä riittää kolmelle. Jauhoja on vähän ylimitattu, mutta on helpompi työskennellä kun niitä on reilusti. Makea hillo (tässä viinirypälehillo) ja hedelmät (purkki)sopivat kanan kanssa.


Alkuperin jostain keittokirjasta.

Katso Kotikokin päivän resepti

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

No, mut näinkinhän fileistä sais :) kokonaiset fileet, kun ei maistu sitte miltään ja nihin ei mausteet uppoo :(

anne 05.01.2009 klo 12:21

varmaan hyviä, nam!

askelmittari 05.01.2009 klo 13:51

Aivan erilainen ohje, kun minun kievinkanani. Tämä sopisi minulle, mutta mies inhoaa rakuunaa.
Tätä kokeilen kyllä itselleni, koska pidän paljon rakuunasta.

muari 05.01.2009 klo 15:28

tämä on jäänyt kokeilematta, varmaan hyvää

metsänvartija 22.03.2010 klo 09:04

Kirjaudu sisään kommentoidaksesi! Jos et ole vielä Suomen suurimman kokkikerhon jäsen, rekisteröidy suoraan tai :n kautta

Kumppanit