Raikkaan tuntuista, säilyykö tämä mehu pitempään?? (siis jos ei juo) ;o))))
Samankaltaiset
Kumppanit
Kiinnostavaa?
Kesän Ensimmäinen Mehu
-
8 Suosittele
- Kerro kaverille!
- Kokkasin tätä!
- Kalorilaskelmat (0)
Raaka-aineet
1 kg |
raparperia |
|
4 dl |
sokeria |
|
1 dl |
hunajaa tai siirappia |
|
1/3 dl |
sitruunamehua |
|
1 l |
kiehuvaa vettä |
|
Ohjeet
Drinkit ja juomat
Pese raparperin varret huolella, ei tarvi kuoria. Paloittele pieniksi paloiksi isoon astiaan, sekoita niihin sokeri ja hunaja tai siirappi. Anna mehustua tunti. Sekoittele välillä. Lisää sitruunanmehu ja sekoita. Kaada päälle kiehuva vesi. Sekoita ja laita kansi päälle.
Anna seistä vuorokausi, sekoita välillä. Siivilöi mehu. Älä heitä raparpereja pois, tehdään niistä hillo! Tai tee raparperi viiniä! Tai pari piirakkaa, silloin älä lisää sokeria!
Juoman saa laimentaa itselleen sopivaksi.
Itse laitin vain desin sokeria ja desin hunajaa, ihan sopivan sokerista!
alkuperäinen ohje Salme Heikonen!
Tykkäsitkö Kotikokista? Tykkää samalla henkäyksellä myös Facebookissa!
Tekijän kommentti
-
-
Kokeilenpa minäkin tuolla vähemmällä sokerimäärällä; vähän hirvittää näiden raparperiohjeiden sokerimäärät aina! Joten kiitti vinkistä!
-
Takaan ja alleviivaan ettei ehdi mennä huonoksi! Varmasti säilyy viikon jääkaapissa, koskaan ei ole pidempään riittänyt. Jos tykkää oikein makeasta saa ihan vapaasti laittaa enemmän sokeria, tuo desi riittää meikäläiselle mainiosti!
-
Tosi raikasta, laimensin n. 1:3, sokeri on sopiva, laitin siirappia!
-
Juu Sorry, käytin myös desin sokeria, se oli mun mielestä hyvä, mies lisäsi sokeria!
-
Näyttää hyvältä, tuleeko siitä noin punaista? Kyllä tätäkin laitetaan takuulla!!
-
Kuulostaa tosi hyvältä, tosin siirapista en hirveästi välitä ja hunajaakin käytän tosi harvoin.
-
Hyvää mehua, tein 4 litran satsin!
-
Tätä kyllä laitetaan, jos vielä san kiinni raparperiä, eilen metsästettiin ,ei yhdessäkään kaupassa eikä torilla ollut. Mutta tää kuulostaa tosi hyvältä!
-
Toimivaa settiä ja elämäni ensimmäinen raparperimehu! Peukku.
Kirjaudu sisään kommentoidaksesi!
Jos et ole vielä Suomen suurimman ja parhaimman kokkisivuston jäsen, rekisteröidy suoraan tai Facebookin kautta. Saat paljon uusia hyödyllisiä ja hauskoja toiminnallisuuksia käyttöösi!


Påla
Vaikkapa Juhannus booliin! Raikas mehu!