|
|
||
Kumppanit
Minun panimopöytäkirja
- Katsottu: 99
- Laske kalorit
- Lähetä kaverille!
- Kommentit (3)
-
Valmistusaika yli 3 tuntia
- Tulosta resepti
Raaka-aineet
1 l |
mustaherukkahilloa |
1,5 l |
luumuhilloa omatekoista |
3 l |
vettä
|
5 kg |
sokeria
|
250 g |
rusinoita
|
lämpömittari |
|
käymisastia 25l |
|
Suomen kotipanimon |
käymisaineet omille |
|
|
Ohjeet
Ostin `Käymisaineet omille marjoille`Suomen kotipanimo oy
Näin etenen.
- Pese käymisastia (25l) hyvin ja huuhtele kiehuvalla vedellä.
- Keitä hilloja 3l vettä kunnes marjat vaalenee.
- Kauho siivilällä pahimmat marjamäskit pois.
- Laita käymisastian pohjalle 5kg sokeria ja kaada kuuma hilloneste siivilän läpi sokereiden päälle. Sekoita kunnes sokeri on liuonnut.
- Lisää vettä kylmää hanasta ja tarvittaessa vedenkeittimestä kuumaa kunnes vettä on 25l. Viinimehun lämpö tulee olla 20-27 astetta
- Ripottele joukkoon pektolaasi (pussi 3)
- Sekoita Erikoisravintosuola (pussi2) 1dl lämmintä vettä. Ja kaada käymisastiaan (ps. taisi olla hirvensarvisuolaa)
- Sekoita viinihiiva (pussi V) 2 dl 20-27 asteista vettä. Anna turvota 15min. Jonka jälkeen kaada se käymisastiaan.
- Lisäsin sekaan vielä rusinoita makua antamaan?
- Sekoita viiniä voimakkaasti jonka jälkeen sulje kansi ja aseta vesilukko. Kaada vesilukkoon puolilleen vettä.
- Aseta astia 20-27 asteiseen vedottomaan tilaan. (kääri poika vaikka peittoon)
- Nyt pitäisi käydä noin 4 viikkoo sitte jatkuu
- Käytännön huomioita. Valitse paikka mihin lapset eivät pääse iroottelemaan vesilukkoa. Kiedo viiniastia heti lämpimään peittoon ja varmista OIKEASTI että paikka on vedoton
- Pysäyttäminen. Kun kuplien tiheys on n. 1-2 kuplaa minuutissa maista viiniä. Jos se on hyvää aloita pysäyttäminen.
- Lappoa viini toiseen puhtaaseen astiaa. Eli mittaa letku pöntön ulkopuolelta noin 3cm pohjasta. Ja laita sen verran letkua varovasti astiaan kohti pohjaa. Älä heiluttele ettei hiiva sekoitu. Ime nyt toisesta päästä letkua kunnes viini tulee melkein suuhun ja laita letkun pää puhtaaseen astiaan. Odota rauhassa että viini laskee letkua pitkin astiaan. Varo hiivaa pääsemästä.
- Ota pussi 5 PYSÄYTÄJÄ kupilliseen viiniä ja sitten voimakkaasti sekoittaen viiniin.
- Sulje kansi ja anna viinin seistä 2-4 päivää. Kaksi kertaa päivässä hämmennä voimakkaasti jotta hiilidioksiidi haihtuu viinistä.
- Kirkastaminen: Kaada 6 SUPERKIRKASTE suoraan astiaan ja hämmennä viiniä voimakkaasti.
- Sekoita pussi 7 VIINIGELATIINI kupilliseen 30-40 asteista vettä ja sekoita viiniin.
- Laita kansi paikoilleen , jonka jälkeen tuki reikä peukalolla ja ravista voimakkaasti. Päästä astiasta paineet ja toista kunnes painetta ei enää synny.
- Anna viinin seistä 4-5 vrk viileässä. Lappoa sitten puhtaaseen astiaan.
- Makeuttaminen/pullotus Maista viiniä, jos se tuntuu kuivalta, voit makeuttaa sitä. Ole varovainen koska liika makeutta ei saa pois.
Jälkimakeuttamiseen tarvitset sokeria:
miedot viinit 0-500g/25l
väkevät viinit 0-1000g/25l
Kun viini on sopivaa pullota se ja säilytä 12-18 astetta valolta suojattuna.
Kommentit
Keskeneräinen ohje. kirjoitan sitä mukaa kun käytännössä valmistus etenee. Minulla on tuki henkilönä Påla joten uskon että tämä onnistuu :) Viileään ke iltanan 4,6
Tekijän kommentti
Kiitos kunniasta! Yritän olla tukihenkilönä!
Påla 17.05.2008 klo 19:10
Pidän peukkuja :)
Mustikka 18.05.2008 klo 18:34
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna