Kumppanit

 

Marenki  

3 kpl

munan valkuaisia

 

7 rkl

sokeria

 

elintarvikevärijauhoa

 

Ohjeet

Jälkiruoat ja herkut

  • Muista, että kaikkien astioiden täytyy olla ihan kuivia!!!!
  • Vatkaa munan valkuaiset ja sokeri kiinteäksi vaahdoksi niin että lisäät sokeria vähän kerrallaan vatkatessa!
  • Vatkaa niin kauan, että voit kääntää kulhon ylös alaisin ja massa pysyy kulhossa, mutta älä vatkaa liikaa ettei massasta tule liian kiinteääkään!
  • Halutessa lisää massaan väriainejauhoa.
  • Leivinpeperia kannattaa hiukan öljytä niin marengit lähtevät hyvin irti.
  • Pursota pieniä nokareita vieri viereen peliile ja laita uuniin.Voit myös laiottaa vaikka 2 peltiä samaan aikaan uuniin vaikka ei olisikaan kiertoilmauuni.
  • Mitä kauemmin ja mitä pienemmellä asteella pidät marenkeja uunissa sitä perempia niistä saat. Esim. n.1h ja n.100 astetta tai n.3h ja n.70 astetta.
  • Lopuksi laita virta pois uunista ja avaa hiukan uunin luukkua ja anna uunin jähtyä ja ota vasta sitten marengit pois uunista.
  • Näin saat parhaan lopputuloksen:)

Tykkäsitkö Kotikokista? Tykkää samalla henkäyksellä myös Facebookissa!

Tekijän kommentti

  • satusade

    Näillä voit taikoa pöytään ihania hauskoja väriyhdistelmiä:)

 

Kirjaudu sisään kommentoidaksesi!

Jos et ole vielä Suomen suurimman ja parhaimman kokkisivuston jäsen, rekisteröidy suoraan tai Facebookin kautta. Saat paljon uusia hyödyllisiä ja hauskoja toiminnallisuuksia käyttöösi!

Rekisteröidy Kotikokkiin

Kumppanit

x

He saavat tästä huomautuksen suoraan.

0 / 0 ystävää valittu