|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Tofupihvi
Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka
tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.
Viestin tekstikenttään: 5614
Viestin vastaanottaja:

- Katsottu: 1325
- Laske kalorit
- Lähetä kaverille!
- Kommentit (4)
-
Valmistusaika 15 min
- Tulosta resepti
Ohjeet
2 annosta
Laita tofuviipaleet marinoitumaan jääkaappiin vähintään yön yli.
Pilko sipulin varret ja sardinit pieniksi. Lorauta wok-pannuun hieman seesamöljyä (+mahdollisesti muutakin ruokaöljyä) ja hauduta pähkinärouhetta sekä sardinin viipaleita pari minuuttia koko ajan sekoittaen. Lisää joukkoon pilkotut sipulin varret ja seesamin siemenet ja hauduta vielä muutama minuutti.
Kaada seos tofun päälle ja tarjoile esim. kalan kanssa.
Voit lisätä halutessasi paistokseen myös soijakastiketta, mutta ole varovainen suolaisuuden kanssa.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Huom! Japanilaiset käyttävät kuivattuja sardiineja, mutta niitä voi olla hankala löytää kotimaasta. Niin ja sipulin varsien sijaan voi käyttää myös purjoa.
Tekijän kommentti
Tuon ohjeen mukaan tofua ei käytetä lainkaan pannulla, marinoidaan vaan. Eiköhän ne tofupihvit pitäisi myös paistaa?
Nimetön 06.12.2006 klo 22:25
Muilta osin erinomainen ohje. Heti kun seesamöljyä laitttaa pannulle, tulee ihana aasialaisen ravintolan tuoksu.
Nimetön 06.12.2006 klo 22:27
Ei marinoitua tofua tarvitse välttämättä paistaa. Mutta jos haluat siihen rapean pinnan ei paistamisesta haittaakaan ole, kunhan imeytät ensin tofusta suurimmat nesteet esim. talouspaperiin ja paistat sen nopeasti kovalla lämmöllä.
tvlupa 07.12.2006 klo 12:29
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna