|
|
||
Hae muita reseptejä
Kumppanit
PUNASIPULIMARMELADI
Ohjeet
1. Sulata voi tilavassa kannellisessa kasarissa. Anna voin hieman ruskettua (ns.pahkinanruskeaksi), mutta ala kuitenkaan polta. Tama antaa sipulille hyvan, taytelaisen maun. Lisaa kasariin sipulit, sokeri, suola ja pippuri. Sekoita hyvin. Peita kannella ja anna hautua hiljaisella lammolla 40 min. valilla sekoittaen.
2. Lisaa joukkoon sherryetikka ja punaviini. Nosta lampoa ja anna kiehua reilusti noin 30 min. tai kunnes pannulla on hieman nestetta jaljella ja on siirappimainen. Jaahdyta ja laita sterilisoituun sailykeastiaan.
Marmeladi sailyy 3 kk sailykkeena ja avattuna jaakaapissa noin 2 viikkoa.
Annoksesta tulee noin 450ml.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Tama marmeladi on helppo valmistaa ja kuuluu yleensa jaakaappini perustarvikkeisiin...monta eri kayttomahdollisuutta :) kay erinomaisesti maksapateelle tai esim. lihaterriinille...grillatulle kalalle ja lampaanlihalle...ja jos vaikka haluat pikaisen sipulikeiton, lisaa marmeladia lihaliemeen ja kiehauta :) nopea ja maukas keitto
Tekijän kommentti
Loistava resepti, en ollut huomannutkaan. Kuinka sitä on voinut elää ilman tätä :)
Nicole 15.01.2008 klo 07:15
Tein taas tätä, loistava lisuke, peukku
kkr 07.10.2008 klo 15:48
Kuulosta hyvältä! Juuri sitä mitä sinulta kaipailinkin, KIITOS! ;o)
Aamu 28.11.2008 klo 11:07
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna