Kumppanit

Viikon reseptivinkki

Kasvis-bouillabaisse

Valkosipulilevite

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

1 prk

rasvaseosta (n. 400g
esim. raision makuisaa)

 

1 prk

maitorahkaa (250 g)

 

1 prk

pippurisekoitus-
tuorejuustoa (200g)

 

1 tl

suolaa

 

2 rkl

sitruunamehua

 

5-10 kynttä

valkosipulia

 
 

nippu

ruohosipulia

 
 

Ohjeet

Vaahdota rasvaseos, lisää maitorahka ja jatka vaahdotusta. Lisää vielä tuorejuusto ja vatkaa kunnolla. Lisää suola, sitruunamehu ja valkosipuli puserrettuna ja sekoita kunnolla. Lisää lopuksi ruohosipuli ja sekoita.

Anna maun tasaantua jääkaapissa seuraavaan päivään ja nauti :)

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Äitini sai alkuperäisen reseptin jostain, en muista mistä :) Tämä versio on sovellettu siitä. Kun teen tätä levitettä käytän ison kasan valkosipulin kynsiä, ja maku on aivan taivaallinen (sääliksi tosin käy muita ihmisiä tämän syönnin jälkeen... ;)

Tekijän kommentti

valkosipuli on niiiiiin hyväää! tätä pitää tehdä!

askelmittari 19.07.2007 klo 11:57

Jep tätä tehään justiisa :)

mari76 19.07.2007 klo 14:52

Ihanaa!! Tein puolikkaan kokeilumielessä! Hapankorpun päällä suorastaan koukuttavaa!

Lynx 06.06.2008 klo 15:06

Minäkin tätä kokeilin,vain hieman muunneltuna.Käytin voita,jota minulla oli vain 300g.Lorautin puuttuvan sijalle desin oliiviöljyä.Myöskään maustettua tuorejuustoa ei ollut,joten otin naturellia ja maiustoin relusti mustalla pippurilla ja chilillä,molemmat myllystä.Sitruunamehua hieman vähemmän,mutta enemmän suolaa.Ruohosipulin seuraksi laitoin vielä pari rkl.pakastettua 8-yrtin sekoitusta.Muuten kaikki ohjeen mukaan.Lopputulos oli fantastinen,ja vaikka reseptin määrät tuntuvatkin suurilta,kannattaa tehdä.Tästä tulee perheemme kevyempi yrttivoi.Kiitos:)

zora 09.06.2008 klo 08:40

Kiitoksia Zora, versiosi kuulostaa myös hyvältä :) Täytyy kokeilla seuraavan kerran kun teen tätä!

eneiah 15.06.2008 klo 09:14

Nam, valkosipuliiiiiiiiii ja levitettä hyvällä omalla tunnolla=kevyt,kun valkkaa kevyimmät ainesosat ;) dänks

Hörvelö 11.07.2008 klo 06:11

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.