|
|
||
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Tuulihatut lohitäytteellä
-
- Katsottu: 2890
- Laske kalorit
-
Lähetä kaverille!
- Kommentit (3)
- Valmistusaika 1 tunti
- Tulosta resepti
- Siirry kokkausnäkymään
Raaka-aineet
2 dl |
vettä |
|
100 g |
voita |
|
2 dl |
vehnäjauhoja |
|
2 iso |
munaa (tai 3 kpl |
|
|
täyte: |
|
200 g |
savulohta (tai |
|
30 g |
punasipulia |
|
0,5 dl |
ranskankermaa |
|
1 dl |
kuohukermaa |
|
|
valkopippuria, tilliä, |
|
Ohjeet
Jälkiruoat ja herkut
Laita kattilaan voi ja vesi. Kuumenna niin, että voi on kokonaan sulanut. Nosta kattila pois levyltä ja lisää KAIKKI jauhot kerralla kattilaan ja vatkaa voimakkaasti sekaisin puuhaarukalla. Taikina alkaa irrota reunoista muodostaen pyöreän pallon. Anna jäähtyä n. 5 min ja lisää munat yksitellen voimakkaasti puuhaarukalla vatkaten joukkoon. Pursota tai nostele lusikalla (hiukan peukalonpäätä suurempia) nokareita leivinpaperille ja paista 200 asteessa 20-25 minuuttia. ÄLÄ AVAA UUNIA KESKEN PAISTAMISEN! Tee täyte tuulihattujen jäätyessä.
Vatkaa kerma vaahdoksi ja sekoita joukkoon ranskankerma, silputtu punasipuli, mausteet sekä pieniksi paloiteltu savulohi. Halkaise tuulihatut ja täytä.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
nää on ihania! peukku!
Kauniita, suolanen täyte on parempi kuin makea. Nam :P
No kyllä ne makiatkin ainaki tällaselle noolaajalle kelepaa! Kiits! =)
Kirjaudu sisään kommentoidaksesi! Jos et ole vielä Suomen suurimman kokkikerhon jäsen, rekisteröidy suoraan tai
Sulje ikkuna