Kumppanit

Ihana laiskan äidin rieska

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

3-6 dl

keitettyjä perunoita/
kaurapuuroa/ keitettyä
riisiä

 

2-4 dl

vehnäjauhoja

 

2-3 dl

maitoa

 

1 tl

suolaa

 

2 rkl

öljyä tai voita
taikinaan

 

2 rkl

voita pinnalle

 

Ohjeet

10 annosta

Käytä rieskaan edellispäivän keitetyt perunat tai riisit tai aamun puuronjämät.
Sekoita kaikki aineet tasaiseksi massaksi. Käytä jauhoja sen mukaan, kuinka paljon perunoita/riisiä/puuroa on. Taikina voi jäädä löysäksikin, jos et halua leipoa siitä esim. pyöreitä pikkurieskoja. Löysän taikinan voit levittää veitsellä/ lastalla uunipellille.

Levitä taikina n. sentin paksuiseksi kerrokseksi uunipellille, laita voinokareita pinnalle ja paista n. 30 min 220 uunissa (tai kunnes pinta ruskettuu). Leikkele palasiksi ja tarjoa kuumana voin kanssa. Jos käytät enemmän maitoa ja jauhoja, saat helposti kaksi pellillistä samalla.

Katso Kotikokin päivän resepti

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Rieskan voi tehdä oikeastaan mistä vaan ja aina maistuu. Valmistusajasta suurimman osan rieska viettää uunissa.

Tekijän kommentti

tein tämän riisin ja potun jämistä! Oli todella hyvää!

suvianne 30.10.2007 klo 10:08

Tänään tein pottumuusista missä oli seassa vähän jauhelihakastiketta. Otin uunista ulos n. 20 min kohdalla ja laitoin juustoa ketsuppia ja makkarasilppua! Voi että lapset tykkäs pizza leivistä! Oli todella hyvää! Ja jämät tuli käytettyä!

suvianne 06.11.2007 klo 17:48

Mä aion tehdä tätä huomenaamulla jämäpuurosta! :P Nam!

Sungirl 04.02.2008 klo 18:24

Ihana!!

Fitney 07.03.2008 klo 10:22

Tästä on tullut meidän perheessä tosi suosittu, pojat syö puuroakin sillä livulla että sitten äiti tekee taas niitä leipäsiä :) Kaunis kiitos ja peukku!

Fitney 29.03.2008 klo 15:28

Varmasti hyvä ohje mutta miksi moinen nimi... voiko noita tehdä hyvällä omallatunnolla ;). Tehokkaan äidin riska olis parempi. Noh, vitsihän tämä, vaan puoliks totta!

Hilda 10.11.2008 klo 21:00

Hehee :) Tottakai voi tehdä hyvällä omallatunnolla. Itse olen laiska ja oion monia vaiheita ja yhdistelen kokkauksessa eri systeemejä - siksi tämä nimikin :)

Pihla 20.02.2009 klo 20:14

Ihan huippuhyviä olivat!:)

Laura1 24.05.2009 klo 19:42

Tein keitetystä riisistä ja hyvää tuli! Kiitokset ohjeesta, enpä olisi itse keksinyt kokeilla. Laitoin vähäsen juustoraastetta ja valkosipulisuolaa pinnalle. Meni koko rieska samantien.

Gamka 08.02.2010 klo 21:26

Nam, juusto ja valkkari sopii kaikkeen :)

Pihla 08.03.2010 klo 22:20

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.