|
|
||
Hae muita reseptejä
Kumppanit
Viikon reseptivinkki
Grillisipulipihvi ala aasia
Ohjeet
Leikkaa paahtopaisti 4-5 n. puolen sentin paksuiseksi viipaleeksi. Painele pihvit ohuiksi siivuiksi ja laita marinoitumaan matalaan astiaan pariksi tunniksi. Huolehdi, että jokaisella pihvillä on tasaisesti kaikkia marinaadin aineksia.
Grillaa pihvit lopuksi nopeasti kuumalla grillillä ja tarjoile ruokosokeri-soija-valkosipuli seoksessa pannulla kuullotettujen/haudutettujen sipulilohkojen kera.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Paahtopaisti on mureaa lihaa, joka sopii myös ohuiden pihvien raaka-aineeksi. Teriyakin tässä reseptissä voi korvata myös soijalla ja muilla itämaisilla aineksilla.
Tekijän kommentti
hmm.. sitä on sitten aloitettu grillikausi ;)
Mailo 27.03.2007 klo 20:16
Loistava alotus noin maukkaan näkösellä annoksella :)
mari76 27.03.2007 klo 20:42
Jeps. Lähikaupassa ei ollut oikein muuta lihaa kuin tuota paahtopaistia, mutta lähtihän se grillikesä silläkin liikkeelle;-)
tvlupa 27.03.2007 klo 20:51
Marinadiainekset ois kiva saada tietää =)
hyttinki 28.06.2008 klo 14:44
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna