vaikuttaa aivan ihanalta!!!
Samankaltaiset
Kumppanit
Kiinnostavaa?
Suolapähkinä-kinuskipiirakka
-
2 Suosittele
- Kerro kaverille!
- Kokkasin tätä!
- Kalorilaskelmat (0)
Raaka-aineet
2 kpl |
munia |
|
2 dl |
sokeria |
|
1½ dl |
voisulaa |
|
4 dl |
vehnäjauhoja |
|
2 tl |
leivinjauhetta |
|
2 tl |
vanilliini-, tai vaniljasokeria |
|
2 dl |
maitoa |
|
|
kuorrutus: |
||
2 dl |
kuohukermaa |
|
2 dl |
fariinisokeria |
|
ripaus |
suolaa |
|
|
suolapähkinöitä |
|
Ohjeet
Jälkiruoat ja herkut - 12 annosta
Vatkaa munat ja sokeri vaahdoksi. Lisää joukkoon sula, jäähtynyt voi. Sekoita kuivat aineet keskenään ja lisää ne vuorotellen maidon kanssa. Vältä turhaa vatkaamista. Levitä taikina voideltuun ja leivitettyyn piirakkavuokaan (halkaisija ~27cm) ja paista uunin alatasolla 200-asteessa n. 25minuuttia.
Valmista kinuskikuorrutus. Kaada kattilaan kerma, fariinisokeri ja mausta ripauksella suolaa. Keitä seosta hiljalleen n. 20-30minuuttia välillä sekoittaen. Kun kinuski on paksuuntunut, se on valmista. Anna kinuskin jäähtyä hieman ja kaada se kuumana jäähtyneen piirakkapohjan päälle ja levitä nopeasti.
Ripottele/painele pinnalle heti suolapähkinöitä.
Tykkäsitkö Kotikokista? Tykkää samalla henkäyksellä myös Facebookissa!
Tekijän kommentti
Kirjaudu sisään kommentoidaksesi!
Jos et ole vielä Suomen suurimman ja parhaimman kokkisivuston jäsen, rekisteröidy suoraan tai Facebookin kautta. Saat paljon uusia hyödyllisiä ja hauskoja toiminnallisuuksia käyttöösi!


Piiskuneiti
Itse soveltamani, pidetty resepti.