Kumppanit

 

POHJA:

 

125 g

margariinia

 

1 dl

sokeria

 

1 tl

vanilliini -tai vaniljasokeria

 

2 kpl

keltuaista

 

1 dl

maitoa

 

1½ dl

vehnäjauhoja

 

2 tl

leivinjauhetta

 

1 dl

maitoa

 

pohjan päälle:

 

2 kpl

valkuaista

 

1½ dl

sokeria

 

mantelilastuja

 

Täyte:

 

1 prk

rahkaa

 

2-3 dl

esim. mansikoita, vadelmia tai molempia

 

2 rkl

sokeria

 

1 tl

vanilliini -tai vaniljasokeria

 

n. 2 dl

kuohu -tai vispikermaa

 
Valmistusaika 1 tunti

Ohjeet

Jälkiruoat ja herkut - 12 annosta

Pohja:

1. Vaahdota margariini, sokeri ja vanilliinisokeri vaahdoksi esim. sähkövatkaimella.

2. Erottele valkuaiset ja keltuaiset huolella. Valkuaisen joukkoon ei saa mennä yhtään keltuaista! Ota valkuaiset talteen sillä tarvitset niitä myöhemmin. Lisää vatkaten keltuaiset rasvavaahtoon.

3. Sekoita vehnäjauhot ja leivinjauhe keskenään eri kulhossa. Lisää ne taikinaan vuorotellen maidon kanssa. Sekoita taikina tasaiseksi puuhaarukalla tai lusikalla.

4. Levitä puolet taikinasta voideltuun ja korppujauhotettuun halkaisijaltaan n.20-22 cm vuokaan. Vaihtoehtoisesti voit levittää taikinan pellille kevyesti öljytyn leivinpaperin päälle koko taikinan isoksi neliöksi tai puolet taikinasta ympyräksi.

Päällinen:

1. Varmista että kulho ja vatkaimen vispilät ovat puhtaat ja kuivat. Vatkaa valkuaiset vaahdoksi. Kun vaahto on kovaa eikä se valu kulhosta, lisää sokeri vatkaten joukkoon.

2. Levitä puolet vaahdosta taikinan päälle. (HUOM! Jos levitit koko taikinan pellille kuten yllä mainittiin, käytä koko valkuaisvaahto.)

3. Ripottele päälle mantelilastuja.

Paistaminen:

Paista pohjaa 175:ssä asteessa uunin keskitasossa n.20 min, kunnes marenki on saanut kauniin ruskean värin pintaan. Jos käytit vain puolet taikinasta, paista toinen pohja samalla tavalla.

Täyte:

Sekoita marjat rahkaan ja lisää sokerit. Vatkaa kerma vaahdoksi ja nostele se täytteeseen.

Irrota hieman jäähtynyt pohja varovasti lastalla vuoasta tai leivinpaperilta ja nosta tarjoiluvadille.

Levitä täyte ja nosta toinen pohja päälle.

Vinkkejä

- Jos levitit koko taikinan pellille, leikkaa se kahteen tai neljään osaan.

- Täytteeksi riittää myös pelkkä kermavaahto ja marjat.

- Pellillä paistettu pohja voi hieman levitä, joten siisti reunat taikinapyörällä.

- Pohjien tulisi olla suunnilleen samankokoiset.

Tykkäsitkö Kotikokista? Tykkää samalla henkäyksellä myös Facebookissa!

Tekijän kommentti

  • Kokkaaja^^

    Ohje saattaa vaikuttaa vaikealta mutta loppujen lopuksi kakku on todella helppo tehdä. Maku on aivan taivaallinen.

 

Ei vielä yhtään kommenttia. Mitä jos kirjoittaisit ensimmäisen?

    Kirjaudu sisään kommentoidaksesi!

    Jos et ole vielä Suomen suurimman ja parhaimman kokkisivuston jäsen, rekisteröidy suoraan tai Facebookin kautta. Saat paljon uusia hyödyllisiä ja hauskoja toiminnallisuuksia käyttöösi!

    Rekisteröidy Kotikokkiin

    Kumppanit

    x

    He saavat tästä huomautuksen suoraan.

    0 / 0 ystävää valittu