Huomisen marjapiiras

8 annosta 30 - 60 min

Raaka-aineet

pohja:
1 kpl muna
1 dl sokeria
½ prk kermaviiliä
50 g margariinia
2 dl vehnäjauhoja
1 tl leivinjauhetta
täyte:
1 prk tuorejuustoa (sitruuna)
½ prk kermaviiliä
1 kpl muna
0,5 dl sokeria
1 tl vaniliinisokeria
pinnalle:
1 ½ dl vadelmia
2 ½ dl raparperia

Jaa resepti

Ohje

1. Laita uuni lämpenemään 200 asteeseen ja kaiva matala, suurehko piirasvuoka esiin. (ei tarvitse voidella, mutta voit halutessasi) Sekoita kulhossa muna ja sokeri keskenään.

2. Lisää kermaviili ja sula rasva kulhoon sekoittaen. Nyt viimeistään pese ja kuori raparperit.

3. Sekoita jauhot omassa astiassaan, jonka jälkeen lisää jauhoseos kulhoon ja sekoita vain vähän, sen verran, että aineet tasoittuvat. Tarkista, että vadelmat ovat varmasti tallella.

4. Kaada taikina piirasvuoan pohjalle ja taistele se tasaiseksi, vältä väkivaltaa. Paloittele raparperit.

5. Levitä vadelmat ja raparperit piirasvuoalle. Sekoita täytteen aineet ronskisti keskenään (vaatii kärsivällisyyttä, jos tuorejuusto on juuri tullut jääkaapista) ja lisää marjojen päälle.

6. Anna piiraan olla uunissa n. 30 minuuttia, jonka jälkeen sen voi jättää pöydälle jäähtymään. Mutta kärsivällisyyttä! Piiras on parhaimmilaan seuraavana päivänä jääkaappikylmänä.

Samankaltaisia reseptejä

Kommentit

Mielipuolikas
Tämäkin resepti on VANHA ja alunperin väännös jostain toisesta. Suosittelen lämpimästi eri variaatioiden kokeilua. Tuorejuusto voi olla maustamatonta ja raparperin voi jättää kokonaan pois ja korvata jollain muulla. Vadelma-mustikka-mustaviinimarja on yhdistelmänä aina hyvä.