Samankaltaiset reseptit

Kumppanit

Ciabatta

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

juuri:

 

1.75 dl

vettä

 
 

1 rkl

hapanjuurta

 

1 maustemitta

kuivahiivaa (ripaus tai
1/5 tl)

 

4 dl

vehnäjauhoa

 

taikina:

 

koko juuri

 

2 dl

vettä

 
 

8 dl

vehnäjauhoa

 

1/2 tl

kuivahiivaa

 
 

1.5 tl

suolaa

 

Ohjeet

2 annosta

Valmista ensin juuri. Sekoita kädenlämpöiseen veteen hiiva, juuri ja jauhot. Peitä tiiviillä kannella ja anna seistä huoneenlämmössä 12-20 tuntia kunnes juuri kuplii ja on kasvanut vähintään kaksinkertaiseksi. Kannattaa valmistaa esimerkiksi edellisenä iltapäivänä jos seuraavana aamuna haluaa leipoa leipää.


Kun juuri on valmis voi aloittaa taikinan teon. Huom: vaivaaminen käsin on lähes mahdotonta, koska taikina on niin vesipitoinen ja löysä. Suosittelen todella yleiskoneen tai leipäkoneen käyttöä.


Sekoita kaikki ainekset juuren kanssa ja vaivaa koneessa noin kymmenen minuuttia, kunnes taikina on kimmoisa, kiiltävä, sileä ja siinä on hyvä sitko (eli sitä voi venyttää parikymmentä senttimetriä ennen kuin se katkeaa). Taikina on todella löysää ja takertuvaa. Ei muodosta kiinteää palloa kuten useimmissa leipätaikinoissa. Jos taikinassa ei pysy minkäänlainen muoto edes vähää aikaa, on siinä liian vähän jauhoja.


Kaavi taikina öljyttyyn kulhoon ja kohota ensin tunti. Iske taikinasta hellästi ilmat pois ja kohota toinen tunti. Kumoa taikina öljytylle uunipellille tai öljytylle leivinpaperille ja jaa kahteen osaan. Muotoile osista hyvin öljytyin käsin kaksi limppua venyttäen ja taitellen taikinaa. Varo vaivaamasta liikaa.


Peittele taikinat öljytyllä kelmulla tai muulla vastaavalla ja kohota kaksinkertaisiksi.


Säädä uuni 240 asteeseen ja ripottele kohonneiden limppujen päälle ohut kerros vehnäjauhoja. Suihkauta leipien päälle vettä ja laita kuumaan uuniin. 10 minuutin kuluttua säädä lämpö 200 asteen hieman yläpuolelle ja paista vielä 10-15 minuuttia.


Jäähdytä ritilällä tai uunin luukku raollaan uunissa ritilän päällä.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Erinomainen lounasleipä, täytteet pysyy sisällä hyvin ja leipä säilyy mehevänä pitkään

Tekijän kommentti

Kuulostaa aika maukkaalta. Pitäisikin kokeilla leivän leipomista juuren avulla. Ciabatta onkin ollut leivottavien leipien listalla jo tovin odottamassa - vaan ei kyllä enää kauan ;)

Ville K. 30.11.2008 klo 20:28

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.