|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Täytetty uunilenkki
Ohjeet
1. Kuori makkarat ja leikkaa PITKITTÄISVIILTO koko makkaran pituudelta, myös päädyt auki, mutta niin että et paina veistä läpi asti, vain viilto, ei kokonaan kahtia.
2. Laita makkarat pellille/astiaan ja uuniin, n.150 astetta, anna olla niin kauan kun makkarassa oleva viilto aukeaa. Tee täyte.
Täyte:
1. Kuori ja pilko sipuli kuutioiksi, paloittele suolakurkku ja sekottele keskenään astiassa.
2. Laita sekaan sinappia ja ketsuppia sen verran, että ne sitoo sipulin ja kurkut, pilko/ purista valkosipuli sekaan, lisää juustoraastetta n.100g. Niinjoo, ja valkosipulin voi huoletta jättää pois jos se ei maistu.
3. Lisää mausteet JA tähän voi laittaa ihan mitä vaan oman maun mukaan. Laitoin listaan vaan sen, mitä itte yleensä laitan.
Kun makkarat on auenneet, ota ne uunista ja lisää täyte auenneeseen "koloon". Laita juustoraastetta vielä päälle ja uudestaan uuniin siksi aikaa kun juusto kuorruttuu. Ennen raasteen lisäämistä voi pyöräyttää vaikka koko paketin ympärille pekonia, siitä saa kunnon äijämäisen ruuan:)
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Missään muualla en oo tällasta nähnyt/ kuullut tehtävän kun meillä. Tämän on isi opettanut:) Todella täyttävä, käy ruokana vaikka perunamuussin tai perunasipulimuussin kanssa, tai ihan vaan tämmösenään, vaikka iltapalana. Lupaan laittaa tästä tekovaiheittain kuvat, kun seuraavan kerran teen:) Tämä(kin) on hyvää!
Tekijän kommentti
Kivaa vaihtelua uunimakkaralle! Jäi meidän ruokaohjelmaan. Lisänä maistuu parhaiten perunamuussi. Kiitos!
leijona 17.11.2008 klo 13:15
Tätä teen mun makkarhullulle kaverille ensitilassa!!!Kiitos reseptistä... p.s. kuvaa kuolaten odottava
sarkku 17.11.2008 klo 14:01
Mahtavaa että tää on saatu onnistumaan, epäilin että ymmärtääkö kukaan selostusta:) Ja jos joku keksii jotain hyviä variaatioita, niin ilmotelkaa että minäki pääsen testailemaan!
kalmanakka 17.11.2008 klo 17:23
sattuipa tääkin silmään ja oiva iltapala isännälle kun illasta tulee!! ja nope vaikka mökillä saunanpäälle laittaa! peukun paikka!
peetu1 17.11.2008 klo 17:28
tähän tullee kuvia viikonloppuna :)
kalmanakka 21.11.2008 klo 14:17
tähän tullee kuvia viikonloppuna :)
kalmanakka 21.11.2008 klo 14:24
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna