|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Suklaamuffinssit
- Katsottu: 1145
- Laske kalorit
- Lähetä kaverille!
- Kommentit (2)
-
Valmistusaika 30 min
- Tulosta resepti
Ohjeet
20 annosta
Sulata rasva ja anna sen jäähtyä. Vatkaa munat ja sokeri kuohkeaksi. Sekoita kuivat aineet keskenään ja lisää joukkoon. Lisää lopuksi rasva. Jaa taikina muffinssimuotteihin pellille. Annoksesta tulee n. 20 muffinssia. Kannattaa täyttää noin puolet muffinssivuoan korkeudesta. Paista uunin keskiosassa noin 10 min. 200 asteessa.
Tämän ohjeen voi hyvin tehdä myös gluteenittomana. Tein kerran tämän ohjeen mukaan niin, että vaihdoin vain vehnäjauhon tavlalisiin gluteenittomiin jauhoihin. Muffineista tuli silloin melkein parempia, kuin tavallisella ohjeella.:)
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Ihan kiva perusresepti. Taivaallisen siitä tekee kaakaojauheen määrän tuplaaminen ja tujaus brandya.. ;)
mountaingoat 17.12.2008 klo 18:56
en varmaan vatkannu tarpeeks koska mulla ne jäi vain lönteiks vuokiin,ei noussu ei muodostunu muffinnia x)
wimmu 07.01.2009 klo 12:05
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna
Tekijä: