Samankaltaiset reseptit

Kumppanit

Viikon reseptivinkki

Jouluiset broilerin rintafileet

Chilikaakaohaukipullat

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

tää oli 450g

haukifile

 

prk

kevytkermaviiliä

 
 

reilusti

kapriksia

 
 

reilu tl

suolaa

 

mieto

tuore punainen chili

 

pari kolme tl

kaakaochilimaustetta (
mulle uusi tuttavuus )

 

voita tms

 

Ohjeet

6 annosta

Pidän suomalaisista järvikaloista sekä villistä meren tarjonnasta. Hauki on mielestäni erittäin monikäyttöinen ja taas kerran tässäkin toimiiiiii.


Voitin arvalla ihme maustesekoituksia ja kaakaon ja chilin laittaminen purkkiin puolestani hiukan nauratti, mutta onhan ne käytettävä ja tässä sitä testasin!


laita kaikki aineet monariin ja jauha, pieni karkeus on kiva, mutta makuasia. Yksi tulevista vieraista ei kestä kananmunaa, eikä tämä sitä kaipaa.


Kypsennä koekakku joko mikrossa tai pannussa ja hae maut mieluisaksi, tupsaus cayennea tai mustapippuria passaa, valkosipuli tms. Itse hain nyt selkeää kaakaochilin makua, tuleviin cocteiltikkuihin, niihin varrellisia kapriksia, mangoa, hillosipulia ym ym


Muotoile kostutetuin käsin tai pyörittele kaksin käsin kuin kuumaa käsittelisit... palloja ja paista ne voissa, jotta tulee kaunis pinta.


Mikäli käytät kastiketta, voit keittää kala tms. liemessä


Näitä testiversioita nautimme iltapalana karviaishillokkeen ja vihersalaattimangosilpun kanssa kanssa..


Tuli tusina, mutta pikkupullia saanee reilusti tuplat

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Oho, chilikaakao kuulostaa tosi oudolle, mielenkiintoinen kokemus varmaankin!?

Påla 13.09.2008 klo 05:29

mielenkiintoinen, mutta positiivinen!

Hörvelö 14.09.2008 klo 16:25

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.