Kumppanit

Paistetut suolasienet

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

5 dl

suolasieniä

 
 

1-2 isoa

sipuli

 

voita paistamiseen

 
 

mustapippuri rouhetta

 

Ohjeet

4 annosta

Huuhtele suolasienet ja kiahauta ne runsassa vedessä ja taas huuhtele hyvin toista huuhtelu, kihautus, huuhtelu, näin saat liikasuolan sienistä pois jopa niin hyvin että joudut lisäämääm paistamisen jälkeen, toinen vahitoehto on liian suolan poistoon kun huuhtelee ensin sienet hyvin ja laitaa likoomaan runsaaseen veteen yön yli ja jos vielä on liian suolasia siten pitää kiehautaa ja huuhtoa hyvin ennen kiehautusta ja huuhtelu sen jälkeen.


Hakkaa sienet ja sipulit hienoksi esim. sipulileikkurilla, laita runsaasti voita panulle ja kun voi on sulaa lisää sienisipuli seos pannulleja paista niitä niin kauan kun neste on haihtunut pois noin 4 min tarkista maku ja lisää mustapippuri ruohetta.


näin sinulla on paistettuja sieniä joko sellaisenaan liharuuan kanssa tai munakkaan täyteeksi voit myös tehdä valkokastiketta mihin lisäät paistetut sienet saat sienikastiketta, Valkokastikeen ja munakkaan teko ohjeen löydöt Uroskokin keittokirjasta

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Ai jai että nää on ihania.Mie kun tykkään sienistä aivan hulluna:)

tarja2 07.09.2008 klo 18:26

Hyvä ohje! Sipulisilppua pitääkin rouskuruoissa olla paljon.

Jippis 17.09.2008 klo 05:54

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.