|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Munakoisorullat
Raaka-aineet
Ohjeet
2 annosta
Ensin valmistetaan tomattikastike. Laita öljy kasariin ja sipulit siihen, kullota vähän n muutama minutti ja kaada tomattimurska ja muut mausteet mukaan. Jätä tomattikastike hautumaan miedolle lämmölle n 30 min.
Huuhtele munakoisot ja leikka n 1 cm paksuisia viipaleita. Laita munakoisovipaleet vuoratulle uunipellille ja uuniin 200 asteeseen noin 15-20 min, että pehmenevät.
Täytekastike: Sulata rasva ja lisää siihen silputut sipulit ja paprikakuutiot. Lisää jauhot ja pyöräytä parikertaa. Sitten maito ja kokoajan sekoittaen että tulee tasainen. Anna kiehahtaa ja lisää kinkkukuutiot sekä raejuusto ja kanamuna myös mausteet. Anna kiehua muutama minuutti ja lisää juustoraaste.
Tarkista kumpaisenkin kastikkeen makau.
Levitä munakoisoviipaleiden päälle täytettä ja rullaa kääröksi.
Levitä voidellun astian pohjalle ½ tomattikastikkeesta ja laita rullat siihen päälle. Peitä lopulla kastikkeella rullat ja ripottele vielä juustoraastetta päälle.
Kypsennä uunissa 200 asteessa ja taas noin 20 min.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Tähän voi lisätä mieleisiään kasviksia/juureksia ja jättää kinkun kokokaan pois. Hyvä mehukas ruoka.
Tekijän kommentti
Herkullisen näköistä :)
Sannikka 23.08.2008 klo 21:15
Näppärä resepti ja kameran käyttö sen kuin paranee... Loistavaa...
FutoMaki 24.08.2008 klo 02:30
Mielestäni hyvin valittu kuva julkisivulle...
FutoMaki 24.08.2008 klo 02:31
tätä vois kokeilla!
askelmittari 24.08.2008 klo 05:12
Erinomaista, tein melkein samanlaista ja tykkäsin kovasti!!
Påla 24.08.2008 klo 05:23
Nyt veit jalat suustani! Tein lähes identtisen ruuan eilen iltapalaksi ja ajattelin sinua, josko tekisit saman laista ja ottaisit kuvan. Tässä se nyt sitten on. Kiitos!
Riitta-Mummo 24.08.2008 klo 07:37
Tähän voisi varmaan käyttää kalkkuna- tai kanasiivujakin. Hieno idea.
Mustikka 24.08.2008 klo 10:13
Naija, sinähän olet oikea munakoisomestari!!!!
Tittiditii 24.08.2008 klo 17:07
Kiitos teille kaikille taas paljon kommenteista. Nyt ovat munakoisot oikein hyviä ei yhtään sienimäisiä niin kun myöhemmin sitten syksyllä:o)
naija 24.08.2008 klo 19:39
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna
