|
|
||
Hae muita reseptejä
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Suklainen raitakakku
- Katsottu: 734
- Laske kalorit
- Lähetä kaverille!
- Kommentit (2)
-
Valmistusaika 3 tuntia
- Tulosta resepti
Ohjeet
15 annosta
Pohjataikina
Taikina paistetaan kahdeksi yhtäsuureksi kakuksi. Jos on kaksi samanlaista kakkuvuokaa, paistetaan kakut samanaikaisesti, muussa tapauksessa paistetaan kakut vuorotellen.
Vatkaa kuuden munan keltuaiset, sokeri ja vesi kuohkeaksi vaahdoksi.
Vatkaa voi niin, että se on vaahtomaista ja lisää munavaahtoon.
Lisää kerma ja jauhot joihin on sekoitettu leivinjauhe vuorotellen taikinaan.
Lisää valkuaiset taikinaan varovasti sekoittaen.
Jaa taikina kahteen osaan ja mausta toinen taikina kaakaojauheella ja toinen vaniljasokerilla.
Kaada taikinoita toiseen kakkuvuokaan vuorotellen niin, että keskelle vuokaa kaadat pienen pläntin ruskeaa taikinaa, ruskean pläntin ympärille kaadat renkaan vaaleaa taikinaa ja vaalean renkaan ympärille kaadat vielä renkaan ruskeaa taikinaa. Saman teet toiseenkin kakkuvuokaan, mutta aloitat vain vaaleasta taikinasta, eli kaadat kakkuvuokaan keskelle pläntin vaaleaa taikinaa, sen ympärille ruskeaa ja ruskean ympärille vaaleaa. Renkaiden ei tarvitse olla symmetrisiä.
Paista kakut uunissa 175-200 asteessa noin 40 minuuttia.
Täyte
Sulata suklaa.
Vatkaa voista ja sokerista kuohkeaa vaahtoa
Lisää kerma voivaahtoon tipoittain.
Lisää jäähtynyt, sulanut suklaa ja kaakao.
Vatkaa valkuaiset vaahdoksi ja lisää varovasti sekoittaen täytteeseen.
Levitä täytettä toisen kakkupohjanpäälle ja nosta toinen kakkupohja sen päälle. Levitä lopuksi täytettä kakun päälle ja reunoille.
Anna jäähtyä tunti.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
todella hyvää ja makeaa!=)=)
Tekijän kommentti
Tahtoo tätä :)
Lynx 28.07.2008 klo 12:34
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna