Kumppanit

Sipulihilloke

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

sipulinippu ( tässä
oli 5 kpl)

 

5

valkosipulinkynttä

 
 

vajaa desi

fariinisokeria

 

vajaa ½ dl

hienoa sokeria

 
 

½ dl

balsamicoa

 

2 dl

kahvia

 

rkl

soijaa + suolaa jos
haluat

 

mustapippuria

 
 

Ohjeet

Kuori ja lohko sipulit + puolita valkosipulin kynnet


Sulata sokerit pannulla ( varaa jokin väline, millä irroitat paistinlastasta jumahtavaa sokeria ) elä pelästy, vaikka kökkääntyisi vähän, sulaa kyllä kun nestettä laitetaan. Mutta sekoita koko ajan. Lisää sipulit ja anna niiden makuuntua muutama minuutti sekoittaen koko ajan. Sula sokeri on KUUMAA!


Lisää etikka, kahvi ja mausteet. Pehmittele sipuleita jonkin aikaa ja laita purkkiin. Keittele lientä viitisen minuuttia haihduttaen noin puoleen, tulee siirappimaiseksi. Kaada sipulien sekaan tölkkiin.


Valmista heti ja säilyy ohjeen mukaan kuukauden kylmässä. Kuvan purkki on puolen litran eli vajaa neljä desiä....


Maku lehti 3/08 ensikokeilu

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Näyttää maukkaalta lisukkeelta, pitänee keitellä kahvit

kkr 14.07.2008 klo 21:03

Kun oli jäähtynyt, oli pakko maistaa lientä. Nam, hiukka kahviliköörin makua, mutta ei ollenkaan öklö. mietiskelin minkä muun kanssa se sopis kun hirvelihan. Siihen sitä ajattelin

Hörvelö 14.07.2008 klo 21:08

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.