|
|
||
Samankaltaiset reseptit
Kumppanit
Kalavoi, levite
-
- Katsottu: 1093
- Laske kalorit
-
Lähetä kaverille!
- Kommentit (5)
- Valmistusaika muutamia min
- Tulosta resepti
- Siirry kokkausnäkymään
Raaka-aineet
jämä kalaa |
kypsänä, ihan sama |
|
voita/marg |
suolaista tai |
|
yrttejä |
ihan maun mukaan |
|
mausteita |
maun mukaan |
|
Ohjeet
Snacksit ja välipalat
RM:n mielestä savukala on tässä paras. Ja hän voi olla oikeassa, en ole varma koska aina kun tän teen se on niiiiiiiiin hyvää!
Tilsi kala haarukalla voihin kunnes sen rakenne on ihan hajonnut ja voi on tahnamaista.
Määriä ei voi sanoa. Kalaa pitää olla suunnalleen kaksinkertainen määrä voihin. RM pitää voisemmasta ja minä kalaisemmasta. Eli lisäilee vähän kerrallaan ja maistelee.
Suolaa ei minusta kannata lisätä. Säädä se voilla. Ja jos olet suolaisen nälkäinen niin hienoa merisuolaa ja hyvin sekoittaen sitten.
Mausteet oman maun mukaan minä olen sitruunapippurihullu ja tillihullu joten käytän runsaasti molempia.
Mutta tuore ruohosipuli lipstikka ihan mikä vaan varmasti sopii.
Meillä tätä menee niin paljon kun tekis. Todella hyvä paikka jämä kalalle. Vaikkei olis kuin yks nökäre, niin tilsii sen toiseen voi nökereen ja nauttii uuden perunan päällä!!!!!!!
Leivälle, uusille potuille, vanhoille potuille, suoraan purkista (soo, soo)
Hapankorpulle!!
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Tässäpä tämäkin!
Kaikki käyttöön
Hieno idea kalanjämille
Tuota täytyy jo tänään kokeilla.Sain juuri seit paistettua. Tuon on pakko olla hyvää kiitos ohjeesta.
Aru, kertoi tehneensä seistä ja koska se on niin mietoa, niin hän lisäsi mätitahnaa. Hyvä idea minusta :)
Kirjaudu sisään kommentoidaksesi! Jos et ole vielä Suomen suurimman kokkikerhon jäsen, rekisteröidy suoraan tai
Sulje ikkuna