Kumppanit

Viikon resepti

Katso: Teeleivät

Raparperimarenki riisipohjalla

Tällä reseptillä ei ole vielä kuvaa.
Kuka tahansa, joka valmistaa ruokaa tämän
reseptin mukaan, voi ottaa valmiista
tuotoksesta kuvan ja ehdottaa sitä
käytettäväksi reseptin yhteydessä.

Ehdota kuvaa täällä

Viestin tekstikenttään: 65999
Viestin vastaanottaja:

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

½ kg

raparperia

 
 

2 - 3 dl

sokeria

 
 

1 - 2 rkl

voita

 
 

riisipohja:

 

1 dl

riisiä

 
 

sokeriliemi
raparpereista

 

1 dl

vettä

 
 

marenki:

 

3

valkuaista

 
 

6 rkl

sokeria

 
 

Ohjeet

Voitele paistovuoka. Huuhtele raparperit ja leikkaa ne n. 3 cm:n palasiksi. Laita raparperipalat vuokaan tasaisesti, sirottele sokeri ja voinokareet päälle. Kypsennä raparperit pehmeäksi hilloksi 225-asteisessa uunissa. Ota raparpereista liemi ja kaada se kattilaan. Lisää vesi ja riisi. Keitä riisi kypsäksi, sekoita välillä.


Vatkaa valkuaiset ja sokeri kovaksi vaahdoksi. Voitele uuninkestävä tarjoiluvati. Laita riisi vadille tasaiseksi kerrokseksi. Lusikoi päälle raparperihillo. Levitä marenkiseos päälle ja paista 175 - 200-asteisessa uunissa, kunnnes marenki on saanut vähän väriä.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Tämä resepti on ruotsalainen. En ole vielä itse ehtinyt kokeilemaan, mutta vaikuttaa herkulliselta. Kunhan ehdin, niin kokeilen. Aion käyttää jasmiiniriisiä omassa kokeilussani.

Tekijän kommentti

Vaikuttaa mielenkiintoiselta. Ja on gluteeniton herkku! Siskoni, serkkuni jne. ovat nimittäin keliaakikkoja, eikä tiedä, koska minäkin... :/ Meillä on erittäin vahva perimä siihen äidin puolelta.

Tittiditii 12.06.2008 klo 23:47

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.