Kumppanit

Viikon resepti

Katso: Kaneliässät

Mutakakku

 

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

150 g

voita

 
 

2

kananmunaa

 
 

1½ dl

vehnäjauhoja

 

1½ tl

leivinjauhetta

 
 

4 tl

vaniljasokeria

 

½ tl

suolaa

 

4 rkl

kaakaojauhetta

 
 

3 dl

sokeria

 
 

50-100 g

rouhittua suklaata

 
 

tomusokeria
(jäähtyneen kakun
pintaan)

 

Ohjeet

15 annosta

Sulata voi mikroaaltouunissa tai vesihauteessa ja jäähdytä kädenlämpöiseksi. Sekoita kananmunien rakenne rikki. Lisää voi kananmunien joukkoon ja sekoita seos tasaiseksi. Sekoita kaikki kuivat aineet keskenään ja lisää voi-muna -seokseen. Rouhi suklaa (kaikki suklaa käy) ja lisää taikinaan. Voitele ja leivitä vuoka. Itse käytin irtopohjavuokaa mutta piirakkavuoka on myös suhteellisen kätevä. Koon voi sitten päättää oman maun mukaan: mitä pienempi vuoka sitä korkeampi kakku ja päin vastoin. Paista kakku 200 asteessa, uunin alatasolla n. 25 min. Koristele jäähtynyt kakku tomusokerilla.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

kakusta tuli oikein hyvä ja rakenne oli hyvin karamellinen. Teen kyllä jossain vaiheessa uudestaankin. On kyllä aikamoinen kaloripommi.

Tekijän kommentti

Kokeilin tehtä tuon kakkuvuokaan ja ei onnistunu kyllä ollenkaan! Koko kakku räjähti uuniin ja siit' tuli hyvin hyytelömäinen. Liian imellys miun makuun... Ehkä jäätelön kanssa vois mennäkkin, mut pelkälkeen ajatuskin äklötyttää.

Emziina 16.11.2008 klo 20:21

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.