Kumppanit

Viikon reseptivinkki

Kasvis-bouillabaisse

Sorsaa uunissa

 

Kirjaudu kopioidaksesi resepti pöytälaatikkoosi.

Jaa: Del.icio.us (Mitä nämä ovat?)

Raaka-aineet

1

sorsa, pakastettu

 

suolaa

 

valkopippuria

 

voita ruskistamiseen

 

2

porkkanaa

 
 

1

sipuli

 

sellerimaustetta

 

kanaliemikuutio

 

3 dl

vettä

 
 

 

kastike:

 

2 dl

paistolientä

 

2 dl

kermaa

 
 

1 rkl

sinihomejuustoa

 

1 rkl

mustaherukkahyytelöä

 

Ohjeet

2 annosta

Sulata sorsa ja kuivaa se hyvin. Hiero sorsaan suolaa ja valkopippuria, laita pataan ja ruskista se voissa. Lisää pataan porkkanalohkot ja sipuli ja anna niidenkin saada väriä. Murenna pataan kasvisliemikuutio ja lisää vesi.


Tällä aikaa on uuni kuumennut 225 asteeseen. Laita pata uuniin ja peitä kannella. Laske sitten lämpötila 175 asteeseen ja anna padan olla uunissa noin tunnin.


Ota sitten sorsa padasta ja siivilöi paistoliemi eri kattilaan. Sekoita jauhot vesitilkkaan ja lisää kerma. Mausta kastike sinihomejuustolla ja marjahyytelöllä. Tarkista maku. Viipaloi sorsa ja tarjoa se kastikkeen, perunoiden, keitettyjen kasvisten ja salaatin kanssa.


Tarjoilin sorsan ilman kastiketta, koska ei ollut kermaa, ei sinihomejuustoa eikä hyytelöä hankittuna. Puolukkahillo, bataatti-porkkanamuhennos, keitetyt pavut ja kuoripotut maistuivat erittäin hyviltä sorsan kyydissä. Ja salaattia tietysti ympyrän mukaan.

Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.

Kommentit

 

Pitkästä aikaa söin villiä lintua. Tuli nuoruus mieleen.

Tekijän kommentti

Myönnettävä on, en ole tähän ikään syönnyt koskaan sorsaa. Pitäisköhän nyt kokeilla. Millainen lihanrakenne on sorsassa??

naija 26.05.2008 klo 19:14

Aika tiivis, mutta maukas liha.

Mustikka 26.05.2008 klo 20:08

Täytyy kokeilla ihan senkin vuoksi, että voi muistella aikaa, jolloin oli villi ja vapaa tipu!

Nicole 27.05.2008 klo 08:46

Ajatukset elävöittävät syömistä ja sorsa maistuu vielä paremmalta. Riippuen tietysti siitä oliko kivaa olla villi ja vapaa tipu :)

Mustikka 27.05.2008 klo 09:41

Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.