|
|
||
Hae muita reseptejä
Kumppanit
LoimuLohi Halstarillla TilliKuskus ja Muna-TilliKastiketta
- Katsottu: 468
- Laske kalorit
- Lähetä kaverille!
- Kommentit (6)
-
Valmistusaika 30 min
- Tulosta resepti
Raaka-aineet
Ohjeet
2 annosta
Suolaa kalafile ja laita halsteriin. Loimuta noin 20-30 cm tulen yläpuolella 20 min. Pirskottele valmiin kalan päälle sitruunamehua.
Tee kastike: Laita kasariin voi ja sipulisilppu, sekoittele muutaman kerran, lisää jauhot. Sekoita, älä ruskista, lisää vesi. Sekoittele ja anna paksuuntua, lisää kerma. Paloita munat munaleikkurilla, muna ensin toisinpäin ja sitten toisinpäin. Lisää munasilppu kastikkeeseen sekä tilli. Mausta ja maista.
Kuskus: Keitä 2dl vettä, lisää suolaa,öljyä, tilliä ja pari tippaa valkosipulietikkaa. Ota kattila pois levyltä, lisää kuskus, sekoita hyvin ja laita kansi päälle. Anna levätä 2 min. Sekoita. Lämmitä tarvittaessa.
Vinkki! Lataa Kotikokki.net-haku omaan selaimeesi ja etsi Kotikokki-ruokaohjeita suoraan selaimen oman hakukentän kautta! Hae Kotikokki-pikahaku tältä sivulta.
Kommentit
Helppo, nopea ja yksinkertainen tapa valmistaa loimulohi!
Tekijän kommentti
Tää maistus mullekki,herkullista ja hyvää.
tarja2 21.05.2008 klo 08:10
Lohi onkin yksi mun herkku,kaloista eniten tykkäänki lohesta.
tarja2 21.05.2008 klo 08:11
Ai ku vesi herahti kielelle..Tahtoo savu tai loimulohta mahollisimman pian :)
mari76 21.05.2008 klo 10:07
Voisin vaikka syödä pelkkää kuskusia ja munatillisoossia nam;o)
naija 21.05.2008 klo 18:22
Lohi parhaimmillaan!
Dumas 24.05.2008 klo 07:41
Vain rekisteröityneet käyttäjät voivat kommentoida. Ole hyvä ja kirjaudu sisään.
Sulje ikkuna
